امروز دوشنبه 22 مهر 1398

آغاز به کار ثبت نام جشنواره بازی سازی رایانه ای و موبایلی

تاریخ ارسال : 20 مهر 98

در این جشنواره یک ماهه که توسط پارک علم و فناوری خوزستان برگزار می شود شرکت کنندگان پس از ثبت نام و گذراندن دوره های آموزشی، تیم سازی می کنند و بعد از ساخت بازی خود به رقابت با یکدیگر می پردازند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان در این جشنواره یک ماهه قرار است پس از پایان مهلت ثبت نام دوره های آموزشی فشرده شامل چهار دوره تخصصی در پنج زمینه بازی از قبیل: انیمیشن، نقاشی دیجیتال، طراحی بازی، طراحی سه بعدی و برنامه نویسی شروع شود و پس از پایان دوره آموزشی هر تیم سه هفته مهلت ساخت بازی و ارائه خروجی مورد نظر به جشنواره را خواهد داشت.

در انتها جوایز نفیسی به تیم های برتر اهدا خواهد شد و امکان حضور مداوم در کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری بازی سازی و استفاده از فضا و امکانات آن را خواهند داشت.

دوره آموزشی انیمیشن شامل 36 ساعت آموزش اصول پایه و تکنیک های ساخت انیمیشن به صورت آشنایی با قواعد کلیدی انیمیشن سازی و تکنیک های مختلف جهت متحرک سازی مدل دو بعدی برای استفاده در بازی می باشد. همچنین دوره آموزشی مبانی نقاشی دیجیتال شامل 30 ساعت آموزش آشنایی با ابزار و تکنیک های مختلف نقاشی دیجیتال به صورت آشنایی با ابزار های مورد استفاده، سبک ها و تکنیک های اجرا، شناخت کلی نقاشی دیجیتال به همراه تمرین های مرتبط بوده و دوره آموزشی اصول پایه گیم دیزاین شامل 30 ساعت آموزش طراحی مکانیک های یک بازی از ایده تا خلق تجربه به صورت آشنایی با مفاهیم گیم دیزاین، بررسی مکانیک های مختلف و خلق یک تجربه منحصر به فرد برای کاربر می باشد.

دوره آموزشی 3DS MAX  شامل 30 ساعت آموزش مدل سازی محیط و اشیا برای استفاده در بازی به صورت آشنایی با مفاهیم مدل سازی، اصول پایه نرم افزارها و استاندارد های کیفی و فنی در ساخت مدل نهایی و قابل استفاده در بازی و دوره آموزشی مبانی برنامه نویسی شامل 36 ساعت آموزش مبانی برنامه نویسی و الگوریتم نویسی در بازی سازی به صورت آشنایی با مفاهیم و اصول اولیه برنامه نویسی و طرز تفکر مناسب در برخورد با الگوریتم نویسی به صورت پروژه محور از جمله دیگر دوره های آموزشی است که در قالب این جشنواره یک ماهه برگزار می شود.

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:

لینک ثبت نام

رییس پارک علم و فناوری خوزستان خبر داد: برگزاری اولین جشنواره ملی فناوری‌های نوین مقابله با سیل در خوزستان

تاریخ ارسال : 17 مهر 98

رییس پارک علم و فناوری خوزستان از برگزاری اولین جشنواره ملی فناوری‌های نوین مقابله با سیل در خوزستان با هدف شناسایی توانمندی‌های علمی و فناوری‌های نوین که در زمان بحران سیل می‌توانند کارساز باشند خبر داد.

ایرج کاظمی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این جشنواره توسط پارک علم و فناوری خوزستان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان‌های مرتبط با سیل در تاریخ 17 آبان 98 برگزار خواهد شد.  

وی با اشاره به اینکه سیل یک بلای طبیعی است اما می‌توان با اقدامات برنامه‌ریزی شده و مجهز شدن به بهترین فناوری‌های نوین در این حوزه، خسارات آن را کاهش داد، گفت: سامانه‌های شبیه سازی مسیل سیلاب، کنترل و هدایت سیلاب‌ها، سلامت و درمان در هنگام سیل، امداد رسانی در سیل، امنیت در سیل و اسکان اضطراری سیل زدگان از محورهای این جشنواره ملی است.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان این جشنواره را مهم دانست و با اعلام حمایت از ایده‌های خلاقانه تا محصولات تجاری سازی شده در این حوزه، اظهار امیدواری کرد که همه سازمان‌های دولتی و نهادهای علمی و دانشگاه‌ها همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند. 

وی افزود: آخرین مهلت ارسال ایده تا یکم آذرماه 98 است و ایده دهندگان می‌توانند با مراجعه به سایت www.itapf.ir نسبت به ثبت ایده خود اقدام کنند.

کاظمی نژاد اظهار کرد: دبیرخانه این جشنواره پارک علم و فناوری خوزستان به آدرس اهواز، امانیه، خیابان سقراط غربی، طبقه چهارم است و متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 8-33338335 داخلی 121 تماس بگیرند.

بازديد رئيس پارك علم و فناوری خوزستان از بزرگترين مركز استقرار استارتاپهاي جهان در شهر پاريس

تاریخ ارسال : 14 مهر 98

در حاشیه سی‌وششمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری(IASP 2019) دکتر ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فناوری خوزستان از بزرگترين مركز استقرار استارتاپهاي جهان در شهر پاريس بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان اين مركز در سالني به مساحت ٣٤٠٠٠ مترمربع که قبلا یک ایستگاه دپوی را‌ه‌آهن فرانسه بوده ساخته شده و در اختیاز جوانان خلاق قرار گرفته تا کسب و کار نوين خود را بنا نهند. در ژوئن ۲۰۱۷ این بنا برای فعالیت ۱۰۰۰ استارتاپ شروع به کار کرد.

این پروژه توسط خاویر نیل سرمایه گذاری و توسط خانم ایرانی ‌الاصلی به نام رکسانا ورزا طراحی شده است.  خاویر نیل ۲۶۷ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه گذاری کرده است. او موسس شرکت تلکام است و استارتاپ های مرتبط بسیاری را در این حوزه مدیریت میکند .

استیشن اف بزرگترین کمپ استارتاپی دنیاست که براي جذب تیم‌های استارتاپی امكاناتي نظير بیش از ۳۰۰۰ میز کار، خدمات شتابدهي ۲۶ شتابدهنده بین‌المللی، یک رستوران، چهار آشپزخانه، یک کافه، ۸ محل برگزاری رویداد و همچنین دسترسی ۲۴ ساعته ۷ شبانه روز در اختيار استارتاپ ها قرار مي دهد.

وجود شرکت‌های بزرگ نظیر گوگل، مایکروسافت، فیسبوک به عنوان شتابدهنده در این کمپ باعث شده تا تیم ها بتوانند به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرده و مسیر موفقیت را با سرعت بیشتری طی کنند.

حضور پارک علم و فناوری خوزستان در سی و ششمین کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری(IASP)

تاریخ ارسال : 13 مهر 98

سی و ششمین کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری(IASP) به میزبانی پارک علم و فناوری آتلانپل فرانسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان سی و ششمین کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری(IASP) با شعار "انقلاب صنعتی چهارم؛ حوزه های نوآوری و پارک های علمی به عنوان قدرت کلیدی برای گذار موفق" مورخ 24 تا 27 سپتامبر 2019 (2 تا 5 مهرماه 98) در شهر نانت فرانسه برگزار شد که پارک علم و فناوری خوزستان در این کنفرانس حضور داشت.  

 رییس پارک علم و فناوری خوزستان نیز با هدف ارتباط گسترده با پارک های علم و فناوری دنیا جهت انتقال تکنولوژی و تلاش برای ورود به بازار جهانی در این کنفرانس بین المللی که در حوزه نوآوری و فناوری در دنیا بسیار حائز اهمیت است حضور پیدا کرد.  

انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری (IASP)، سازمانی مستقل، غیر انتفاعی و غیردولتی می باشد که توسط متخصصان در زمینه ی پارک های علم و فناوری و حوزه های نوآوری مدیریت می شود. ماموریت این سازمان شکل گیری یک شبکه جهانی برای پارک های علم و فناوری و حوزه های نوآوری و فراهم نمودن بستر رشد، جهانی سازی و اثربخشی اعضای خود است.

هماهنگ کردن یک شبکه فعال از مدیران پارک های علم و فناوری، حوزه ها و مناطق نوآوری، افزایش فرصت های جدید کسب وکار برای اعضا و شرکت هایشان، افزایش وسعت دید اعضای سازمان و توسعه ی ارتباطات جهانی، نمایش پارک ها و حوزه های نوآوری در مجامع و نهادهای بین المللی و کمک به توسعه پارک ها و حوزه های نوآوری جدید از جمله اهداف و برنامه های این سازمان بین المللی است.

این سازمان در حال حاضر دارای دو دفتر در چین و اسپانیا می باشد.

ورکشاپ استراتژی های ورود به بازار آنلاین برگزار می شود

تاریخ ارسال : 13 مهر 98

پارک علم و فناوری خوزستان با همکاری شرکت ارزش آفرینان تجارت ایرانیان برگزار می کند.

ورکشاپ استراتژی های ورود به بازار آنلاین

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان این ورکشاپ قرار است پنج شنبه 18 مهرماه 98 در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری خوزستان و در راستای اهمیت بیشتر شرکت ها به کسب و کارهای فضای مجازی و بازار آنلاین برگزار شود.

جریان های درآمدی در کسب و کارآنلاین، روش های جذب سرمایه، امکان سنجی و انتخاب موضوع کسب و کارآنلاین، آنلایز رقبا، بررسی عوامل شکست کسب و کارهای آنلاین و معرفی طرح سرمایه گذاری راهبران شغلی از جمله سرفصل های این کارگاه آموزشی است.

گفتنی است: هزینه شرکت در این کارگاه 80 هزار تومان می باشد که برای شرکت های عضو پارک علم و فناوری و استارتاپ های خانه استارتاپ با 50 درصد تخفیف محاسبه می شود.

ابلاغ حکم ریاست پارک علم و فناوری خوزستان از سوی وزیر علوم

تاریخ ارسال : 06 مهر 98

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حکم دکتر ایرج کاظمی نژاد را به ریاست پارک علم و فناوری خوزستان ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، در این حکم انتصاب خطاب به دکتر کاظمی‌نژاد آمده است: با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جناب عالی و بر اساس پیشنهاد معاون محترم پژوهش و فناوری، به موجب این حکم برای مدت چهار سال به ریاست پارک علم و فناوری خوزستان منصوب می‌شوید.

امید است با تعامل موثر با مدیران اجرایی استان، شرایط لازم برای توسعه پارک و ظرفیت سازی برای رشد شرکت‌ها و موسسات فراهم شده و جنابعالی حل مشکل اراضی پارک را در صدر موضوعات کاری خود قرار دهید. انتظار می رود ایجاد روابط موثر و هدفمند با دانشگاه‌های استان، همراهی و همکاری با نقش آفرینان اصلی در زیست بوم نوآوری و کارآفرینی منطقه، زمینه سازی برای بهره‌گیری گسترده تر کارآفرینان و دانشگاهیان از ظرفیت‌های فراهم شده در پارک، ارتقای کمی و کیفی خدمات و حمایت‌های مورد نیاز توسعه کسب و کار موسسات، ارتقای توانمندی‌ها و توسعه کیفی موسسات مستقر در پارک، بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای، بخش خصوصی و غیردولتی در توسعه کالبدی پارک، مورد اهتمام جنابعالی در دوره جدید مدیریت پارک علم و فناوری خوزستان قرار گیرد.

ان‌شاءالله با توکل به خداوند سبحان، پیروی از آموزه‌های اسلامی و مبانی علمی مأموریت‌ها و وظایف محوّله را برپایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوّب دولت تدبیر و امید و طرح‌های پیشنهادی به مجلس محترم شورای اسلامی اجرا و با جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب‌نظران در مراکز دولتی و خصوصی حوزه فناوری نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمائید.

گفتنی است: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تیرماه امسال در حکمی دکتر ایرج کاظمی نژاد را به عنوان سرپرست پارک علم و فناوری خوزستان منصوب کرده بود.

بخشی از رزومه ایشان به شرح زیر است: دکتر ایرج کاظمی‌نژاد متولد سال ۱۳۴۴ در ماه‌شهر و استاد پایه ۳۶ گروه فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز است. وی دانش‌آموخته کارشناسی فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز، کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه تهران و دکتری تخصصی فیزیک از دانشگاه بریستول انگلستان می‌باشد.

از مسئولیت‌های اجرایی دکتر کاظمی نژاد می‌توان به رئیس دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز ۱۳۹۷ تاکنون، مدیر دفتر توسعه فناوری نانو دانشگاه شهید چمران اهواز ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷، عضو کمیته علوم پایه نانوتکنولوژی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹، عضو گروه تخصصی نانوتکنولوژی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹، رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴، سردبیر مجله پژوهش سیستم‌های بس‌ذره‌ای، دانشگاه شهید چمران از سال ۱۳۸۹ تاکنون، عضو هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ (دو دوره‌ای)، عضو کارگروه نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان خوزستان ۱۳۹۵ تاکنون و عضو کارگروه تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی ۱۳۹۷ تاکنون اشاره کرد.

وی چاپ بیش از ۱۰۰ مقاله علمی-پژوهشی در مجلات نمایه شده ISI و ISC، سه مورد ثبت اختراع ملی، انجام شش طرح تحقیقاتی، بیش از ۱۷۰ مقاله در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، استاد راهنمای بیش از ۴۵ دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک و استاد راهنمای ۱۲ دانشجوی دکتری فیزیک، پژوهشگر برتر دانشگاه شهید چمران اهواز در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷، مدیر پژوهشی برتر در استان خوزستان سال ۱۳۹۱، استاد نمونه آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز سال ۱۳۹۴ را در کارنامه فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود دارد.

 

شرکت ها به ساختارسازی اهمیت بیشتری دهند

تاریخ ارسال : 06 مهر 98

رییس پارک علم و فناوری خوزستان در نشست با کنسرسیوم کشاورزی، محیط زیست، آموزش و مشاوره؛

شرکت ها به ساختارسازی اهمیت بیشتری دهند

رییس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: در ابتدای ورود نگاهی ساختاری به پارک داشتم و متوجه شدیم پارک نواقصی دارد که باید برطرف شود.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناروی خوزستان ایرج کاظمی نژاد در نشست با کنسرسیوم کشاورزی، محیط زیست، آموزش و مشاوره که در سالن نشست های پارک برگزار شد به برنامه ریزی برای رفع این نواقص اشاره کرد و تاکید کرد: بازاریابی یکی از اساسی ترین مشکلات شرکت ها محسوب می شود که عمده آن ها با این معضل مواجه هستند به همین خاطر راه اندازی واحد بازاریابی در دستور کار قرار گرفت که می تواند کمک شایانی به رفع این نیاز داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی و نظارت یکی از واحدهای مورد نیاز پارک بود گفت: در حال حاضر واحد ارزیابی و نظارت پارک راه اندازی شده و اعتقاد داریم ارزیابی و نظارت می تواند به رشد شرکت ها کمک کند.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان افزود: در راستای ساختار سازی راه اندازی واحد آمار و بانک اطلاعاتی نیز مهم واقع شده و می توان با راه اندازی این واحد شرکت ها را در آینده ای نزدیک رتبه بندی کرد و شهرت و وفاداری در انجام قرارداد و تعهدات را در این شرکت ها مورد سنجش قرار دهیم، چرا که وفاداری به انجام تعهدات مسایلی مهم برای پارک محسوب می شوند.  

وی یکی از معضلات کنونی پارک را نبود فضای کالبدی عنوان کرد و ادامه داد: در تلاش هستیم تا محل مناسبی را برای توسعه فضای فیزیکی پارک در مرکزیت شهر اهواز فراهم کنیم، داشتن فضای کارگاهی و آزمایشگاهی یکی از نیازهای شرکت هاست که با رفع این معضل برطرف می شود.

کاظمی نژاد با اشاره به اینکه در راستای تعامل بیشتر با سازمان ها و صنایع نشست های زیادی برگزار کرده ایم، افزود: از نشست با شهرداری اهواز گرفته تا شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، سازمان آب و برق و سایر سازمان ها که بدون شک می توان بهره لازم را از آن ها برد.

وی افزود: در تلاشیم با ارتباط با سازمان هایی که امکانات آزمایشگاهی دارند مشکل کمبود آزمایشگاه را رفع کنیم که یکی از نیازهای شرکت ها می باشد.

کاظمی نژاد با اشاره به اینکه یکی از معیارهای لازم برای رشد شرکت ها ساختارسازی درست است. گفت: یکی از ضعف های شرکت ها ساختارسازی است، شرکت ها به ساختاری سازی چه در حوزه مالی و اداری و چه فنی و تخصصی توجه کنند چرا که ایجاد ساختار می تواند به رشد آن ها کمک کند.

وی فعالیت گروهی و کنسرسیومی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در بازار رقابتی که وجود دارد یک شرکت ضمن اینکه باید ساختار و ساز و کار مشخصی داشته باشد که به آن اشاره کردیم، می تواند با همکاری های مشترک در قالب چند شرکت و یا کنسرسیوم سهم بیشتری را از بازار جذب کنند و در این راستا شرکت ها باید کنسرسیوم را جدی تر بگیریند. 

رییس پارک علم و فناوری خوزستان با تاکید بر اینکه بازار کشورهای همسایه به ویژه کشور عراق بسیار مساعد است، گفت: پارک علم و فناوری خوزستان به دنبال حضور در بازار های بین المللی از جمله کشور عراق است و در همین خصوص در نظر داریم نمایشگاهی در عراق برگزار کنیم که به ایجاد تعامل بی انجامد.  

سرمقاله روزنامه ایران/ "دیروز، امروز و آینده آموزش عالی ایران" به قلم وزیر علوم؛ تحقیقات و فناوری

تاریخ ارسال : 26 شهریور 98

ایران/ « دیروز، امروز و آینده آموزش عالی ایران » عنوان یادداشت روزنامه ایران به قلم منصور غلامی(وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در آغاز سال تحصیلی جدید و فصلی تازه برای نظام آموزش عالی کشور، فرصت را برای ارج نهادن به تلاش‌های پیشکسوتان، زحمتکشان و نقش­‌آفرینان دیروز و امروز خانواده بزرگ نظام آموزش عالی کشور مغتنم می‌شمارم. خدمت یکایک فعالان در آموزش عالی کشور، که در راه تحقق جامعه و کشوری پیشرفته، گشودن گره‌ها و نمایش افق‌های تازه‌تر اهتمام می‌ورزند، با نقش‌آفرینی بی‌بدیل خود غرور ملی را قوّتی تازه می‌بخشند و موجبات بالندگی هرچه بیشتر جوانان عزیز ایران را فراهم می‌آورند تبریک عرض می‌نمایم.
آموزش عالی در ایران در مقیاس ملی و منطقه‌ای شکوهمند و در طول تاریخ ایران اثرگذار بوده است؛ در توسعه و پیشرفت جامعه ایرانی نقشی پیشران داشته و به بهبود توسعه‌ فنی، اقتصادی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خدماتی ارزنده کرده است. دستاوردهای نظام آموزش عالی کشور ما را به واکاوی دقیق و نقادانه گذشته تاریخی، ارزیابی واقع‌گرایانه و منصفانه امروز و نگرش عالمانه به واقعیت نهاد‌ها و سازمان‌ها وا می‌دارد.
بی‌تردید، نهاد آموزش عالی بیش از هر نهاد دیگری به اعتنای جدّی به آموزه‌های تاریخی نیازمند است. مناقشه‌ها و نقدهای درون و بیرون از خانواده نظام آموزش عالی که گاهی صورت رادیکال می‌گیرند، چنین نیازی را تقویت می‌کند. نظام آموزش‌عالی، زمینه‌ای برای تغییرآفرینی است لیکن محاط در نظام‌های کلان‌تر در مقیاس ملی و حتی بین‌المللی هم هست به‌گونه‌ای که باید تحوّل کمّی و کیفی آن را در زمینه تاریخ و اجتماع تفسیر کنیم. اقتضائات زمانه و دگرگونی نظام‌ها و الگو‌های فکری هدایت‌کننده نظام آموزش عالی کشور است. رشد جمعیت، تحوّلات اجتماعی و سیاسی برآمده از انقلاب اسلامی و رخدادهایی چون جنگ تحمیلی، بویژه پیامدهای جنگ، تقاضا برای ورود به دانشگاه و گسترش نظام آموزش عالی را افزایش داد. جمعیت امروز کشور تقریباً 2/2 برابر جمعیت در سال پیروزی انقلاب اسلامی است. جمعیت دانشجویی امروز کشور 21 برابر جمعیت دانشجویی سال 1357 است در حالی که در سال 1357 نسبت جمعیت کشور به جمعیت دانشجویی رقمی معادل 211 بود، یعنی در برابر هر 211 نفر یک دانشجو بوده است اما امروز در برابر هر 22 نفر یک دانشجو داریم. نتیجه اینکه ضریب نفوذ جمعیت دانشجویی نزدیک به 10 برابر شده است.
در سال 1357 سهم زنان دانشجو 31 درصد اما در سال 1396 سهم زنان 47 درصد بوده است. در سال 1358، 18.2 درصد از اعضای هیأت علمی را زنان تشکیل می‌دادند اما در سال 1396 تعداد زنان عضو هیأت علمی 26.8 درصد بوده است. چنین رشدی در حیات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه نقشی بسزا داشته و موجد فرصت‌هایی تازه بوده است.
با این‌همه، نباید چالش‌ها، مخاطرات و مشکلات درون و برون نظام آموزش عالی را نادیده بگیریم. واکاوی و بازنگری در سیاست‌ها، امید به فردای بهتر و عبور موفق از مسیرهای سخت اهمیت بسیار دارد. بی‌شک، نظام آموزش عالی ایران امروز با مشکلات و چالش‌های گوناگونی (چون تعادل‌بخشی به کمّیت و کیفیت؛ بین‌المللی شدن؛ تبادل میان جامعه و بازار کار؛ تعامل با فضای دیجیتال و...) روبه‌روست ولی دست‌ خالی و بدون امکانات نیست. به یمن ذخیره معرفتی، دستاوردهای نوین نظام علم و فناوری، آگاهی از مسیر طی‌شده و امید به آینده‌ای بهتر مسیر‌هایی تازه‌ خواهیم گشود.
مأموریت اینجانب و همکارانم در دولت تدبیر و امید در وهله اول ایجاد فضا و محیطی ترغیب‌کننده برای بازآرایی کمّ و کیف سیاست‌ها و برنامه‌های آموزش عالی با رویکرد برنامه‌‌محور و حمایت بی‌دریغ از ابتکار و نوآوری در سه‌گانه علم، تحقیقات و فناوری است. با چنین رویکردی مساعی خود را برای تحقق موارد ذیل به کار بسته‌ایم و امیدواریم با همراهی همه مجموعه‌های سیاستگذار شاهد تحقق عملی آنها باشیم؛
* ساماندهی به آموزش عالی ایران به‌منظور تجمیع منابع و توانایی‌ها در سطح ملی و منطقه‌ای: در جهان پر‌تغییر و چالش امروز، رشد و پیشرفت بهینه و پایدار بدون هم‌افزایی ممکن نیست.

کمک به ارتقای سطح اختیارات دانشگاه‌ها برای دستیابی به دانشگاه کیفی، نافع و مؤثر: داشتن اختیار کافی، استعدادها را به قدرت و توانایی بدل نموده و باعث بروز ابتکار و نوآوری در مدیریت‌ها خواهد شد.
ایجاد فرصت همگرایی، انسجام و دادوستد علمی و مدیریتی در دانشگاه‌ها: واقعیتی که زمینه‌ساز توسعه فعالیت‌های بین‌دانشگاهی، بین‌بخشی و بین‌رشته‌ای است.
اصرار مجدّانه بر تداوم حضور در چرخه جهانی دانش و فناوری به‌رغم موانع ساختاری و مالی و فشارهای بین‌المللی تحریم‌های ظالمانه نظام استکبار جهانی
تأکید بر بازنگری برنامه‌های آموزشی و فرآیند جذب دانشجو و به روز‌رسانی آنها؛ توجه کافی به عدالت آموزشی
تدوین لایحه مقابله با تقلّب و سرقت علمی، پیگیری و تصویب آن: چنین امری همکاری همه اعضای خانواده نظام آموزش عالی را می‌طلبد تا فرصت را از اخلالگران در نظام آموزش عالی سلب و از جایگاه علمی کشور صیانت کنند.
گسترش پارک‌های علم و فناوری و حمایت همه‌جانبه از نخبگان و نوآوری‌های آنها و تحصیلکرده‌ها که سرمایه‌های بی‌بدیل ایران عزیزند.
حمایت از مدیریت دانش و راهبردهای نوآورانه دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری به‌منظور میدان‌دادن به ایده‌های نوآورانه و شتاب بخشیدن به روند کیفی تحوّل در نظام آموزش دانشگاهی
توجه به روند تعامل دانشگاه و جامعه با برداشتن دیوارهای میان این دو؛ تقویت ایده دانشگاه اجتماعی که در یک سال گذشته بارها بر آن تأکید و برای نیل به آن فعالیت شده است.
تداوم تحرّک‌بخشی به نوآوری و فناوری با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، بویژه پارک‌های علم و فناوری، برای تعامل با بخش‌های صنعتی، خدماتی و اجتماعی؛ افزایش سهم اشتغال از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد؛ حمایت خاص از استارتاپ‌ها و واحد‌های فناور نوپا
حمایت از شکل‌گیری خوشه‌های فکری در دانشگاه‌ها به‌منظور تعامل مؤثر با دولت، ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه و کمک به نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری
برنامه‌ریزی برای گسترش صلاحیت حرفه‌ای و اخلاق علمی
تسهیل خروج نظام آموزش عالی از مدارهای بسته کنونی در آموزش و ورود به قلمروهای باز و گسترده آموزش ترکیبی و مجازی
عمق بخشیدن به فعالیت‌های فرهنگی، ارزش‌های دینی و ملی و تقویت زندگی دانشجویی در ساحت‌های فرهنگی و اجتماعی در کنار ساحت‌های آموزشی، مهارتی و پژوهشی
شناخت آسیب‌‌های روانی، اجتماعی و فرهنگی با هدف کاهش مشکلات تحصیلی، روانی و اجتماعی دانشجویان
همکاران دانشگاهی بیش از اینجانب واقف‌اند که تغییرات اجتماعی، تحوّل در فرهنگ و سبک زندگی نسل جوان، پیشرفت‌های فناوری‌های نوین و البته چرخش‌های در حال وقوع در دانش و علم سبب شده‌ است رسالت‌ها، انتظارات و کارکردهای نظام آموزش عالی فراتر از آن گسترش یابد که در دهه‌های گذشته تصوّر می‌کردیم. چنین تحوّلاتی، علاوه بر تأثیر بر مناسبات میان استادان و دانشجویان بر فرهنگ، شیوه‌های آموزش و یادگیری در سطوح دانشگاهی و آموزش عالی و نحوه تعامل و مفاهمه میان دانشگاه و محیط پیرامون تأثیر بسیاری داشته است. افزون بر این، نظام آموزش عالی رویکرد به آینده دارد و در برنامه‌های خود در پی ساختن انسان برای جامعه آینده است. پژوهش‌های ما و دانشجویان نیز به‌دنبال گمانه‌زنی برای گشودن پنجره‌هایی به سوی آینده است.
از همه همکاران آموزش عالی انتظار دارم برای داشتن فردایی بهتر بکوشند. در این راه، در نظر داشتن موضوعات ذیل حائز اهمیت است:
چگونگی حمایت از رویکردهای راهبردی و ایده‌های نوآورانه، ابداعات و ابتکارات در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
معرفی شیوه‌ها و الگوهای جدید به‌منظور ارتقای کیفیت آموزش دانشگاهی
رویکرد نو به بازآرایی، ارزیابی و سنجش کیفیت برنامه‌ها و طرح‌های دانشگاهی و آموزشی
بررسی راهکارهای پیشگام شدن دانشگاه در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان به‌منظور «خود‌اتکایی ملی» و «تحرک‌بخشی به کسب‌وکارهای نوین»
طرح الگوهای همگرایی نسلی بین دانشجویان و استادان و تقویت امید و اعتماد با هدف تبادل دیدگاه‌های همکاران و درخشش در عرصه نظام آموزش عالی کشور ایمان دارم که دستیابی به اقتدار ملی، توانمندی و قدرت بیشتر در گرو بهره‌مندی از دانش در همه حوزه‌های علمی است. چنین امر مهمی نیازمند همفکری، عزم جدّی و اراده‌ای استوار است.
سخن خود را با کلامی از سالار شهیدان، امام حسین(ع)، که در ایام سوگواری ایشان قرار داریم، به پایان می‌برم؛ فرموده‌اند: «علم ریشه شناخت و آگاهی، تداوم‌دهنده تجربه فراوانی عقل و موجب شرافت و بزرگواری در تقوای الهی است».

نشست رییس فن بازار ملی گاز با معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان برگزار شد

تاریخ ارسال : 25 شهریور 98

در نشست رییس فن بازار ملی گاز و بازرس فنی شرکت ملی گاز ایران با معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان بر روی توسعه همکاری های مشترک تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان جمشید افشانی در این نشست که 25 شهریورماه در پارک علم و فناوری برگزار شد گفت: توسعه بازار شرکت های عضو کنسرسیوم نفت، گاز و پتروشیمی پارک علم و فناوری محور این نشست بود که خروجی مثبتی در پی داشت.

معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان بیان کرد: برگزاری یک تور فناورانه و نیز کارگاه های آموزشی در رابطه با نحوه ورود به وندور لیست شرکت ملی گاز ایران مورد توافق قرار گرفت.

گزارش تصویری این نشست را در لینک زیر مشاهده کنید:

http://khstp.ir/GallerySingle.aspx?id=20111

نمایشگاه هفته دولت در اهواز به کار خود پایان داد

تاریخ ارسال : 10 شهریور 98

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان نمایشگاه بزرگداشت هفته دولت و دومین نمایشگاه تخصصی کارآفرینی و اشتغال چهارشنبه 6 شهریور افتتاح و تا 9 شهریورماه 98 در محل نمایشگه های دایمی اهواز ادامه داشت.

پارک علم و فناوری خوزستان هم در این نمایشگاه حضور پیدا کرد و به معرفی فعالیت ها و عملکرد خود در این حوزه پرداخت.

گزارش تصویری حضور پارک علم و فناوری خوزستان در این نمایشگاه را در لینک زیر ببینید:

http://khstp.ir/GallerySingle.aspx?id=20110

تماس با ما

  • تلفن ثابت : (061) 33338335 - 8
  • فکس : (061) 33338339
  • ایمیل : info[@]khstp.ir
  • آدرس : اهواز- امانیه- خیابان سقراط غربی بین انقلاب و پودات- پلاک 93 - ساختمان پارک و علم فناوری خوزستان