امروز دوشنبه 29 شهریور 1400

ارتقای شرکت‌های فناور خوزستان در سال ۱۴۰۰

تاریخ ارسال : 11 اردیبهشت 00

یکی از برنامه‌های پارک علم و فناوری استان خوزستان برای امسال ، ارتقای فنی، تسهیلاتی و ارتباطاتی شرکت‌های فناورمحور است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان ، رئیس پارک علم و فناوری استان با اشاره به برنامه‌های این مجموعه در سال ۱۴۰۰ گفت: مهمترین برنامه ما این است که شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان را از نظر فنی ، تسهیلاتی و ارتباطاتی ارتقا ببخشیم. به نظر دکتر ایرج کاظمی نژاد ، افزایش تعداد افراد شاغل در حوزه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان یکی از وظایف مهم پارک‌های علم و فناوری است که تلاش می‌شود امسال ، تعداد نفرات شاغل این حوزه در استان خوزستان به پنج هزار نفر برسد. وی با بیان اینکه کار شرکت فناور ، تولید است ، اما وقتی تولید آن متقاضی نداشته باشد و نتواند عرضه کند با شکست مواجه می‌شود افزود : تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، امسال، همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در پایان با اشاره به اینکه ، راه اندازی کارخانه نوآوری در استان، توسعه مراکز رشد و نوآوری در شهرستان‌ها ، استفاده از پتانسیل‌های انسانی در شهرستان‌ها و توسعه و حمایت از شرکت‌ها که در راس امور است، از دیگر اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است اظهار داشت: همچنین به دنبال راه اندازی شتاب دهنده‌ها در استان هستیم که از ابتدای سال با سه شتاب دهنده نیز صحبت کرده ایم و این نیز از دیگر اهداف امسال ما محسوب می‌شود.

 

رییس پارک علم و فناوری استان عنوان کرد: پارک علم و فناوری خوزستان در بین ۱۰ پارک برتر کشور / فضای نامناسب پارک استان

تاریخ ارسال : 24 فروردین 00

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)/خوزستان،رییس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به جایگاه بسیار خوب این پارک در کشور، گفت: از نظر فنی در جایگاه بسیار خوبی هستیم و حتی می توانم بگویم در بین ۱۰ پارک علم و فناوری برتر کشور قرار داریم اما از نظر فضای کالبدی و زیرساخت شاید جزو سه پارک علم و فناوری آخر کشور باشیم.

ایرج کاظمی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: شرایط در سال ۹۹ برای پارک ها و حوزه فناوری در کشور به دلیل همه گیری کرونا خاص بود اما انتظاری که جامعه از حوزه فناوری عمومی و ملی داشت، بالا بود و خوشبختانه پارک های علم و فناوری به ویژه پارک های استان خیلی خوب درخشیدند و ما نیز جایگاه بسیار خوبی در سطح خوزستان و ملی داریم. اگرچه به واسطه صنایع مختلف در استان مثل نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و آی‌تی، شرکت های ما خیلی در حوزه پزشکی فعال نبودند اما فعالیت شرکت‌هایمان به صورتی بود که در هفته پژوهش و فناوری، یکی از شرکت های عضو پارک علم و فناوری خوزستان، یکی از ۱۰ فناور برتر کشور شد که در حوزه ساخت تجهیزات جراحی کار می‌کند. این شرکت حتی به واسطه نیازی که در همه‌گیری کرونا وجود داشت، قدری تولید خود را تغییر داد و خط تولید جدید راه اندازی کرد. این شرکت در بخش تولید ماسک های مورد نیاز جامعه و لوازم کادر درمان مثل گان، فعالیت بسیار خوبی در کشور داشت.

فعال بودن شرکت‌های فناور خوزستان در حوزه‌های مختلف

وی با بیان این که پارک علم و فناوری خوزستان و شرکت های فناور ما در حوزه های مختلف فعال بودند و حوزه های مختلفی را دنبال کردند، افزود: شرکتی داریم که محصول آن برای لوله های انتقال انرژی مثل نفت، گاز و آب و مواد پتروشیمی است و به راحتی می تواند خوردگی داخلی این لوله ها را بدون این که لوله تخریب شود، انجام دهد. این تکنولوژی دست دو کشور آمریکا و انگلستان است که خوشبختانه محصول ما در شرکت استان یک جایگاه منطقه ای پیدا کرده است و چند کشور خارجی نیز درخواست بهره مند شدن از خدمات این شرکت را داشته اند. شرکت دیگری را هم داریم که دستگاهی ساخته که کار آن اندازه گیری دما و فشار چاه های نفت و گاز است و این محصول بسیار حائز اهمیت است و همین طور شرکت های دیگری را هم داریم که در بخش های مختلف در حال ارائه خدمات هستند. همچنین جزو معدود پارک های کشور هستیم که در حوزه آی‌تی بسیار توانمند هستیم و شرکتی را داریم که سامانه امنیت شبکه را طراحی می کند و مشتریان بسیار خوبی در بخش های دولتی و خصوصی در اقصی نقاط کشور دارد. ضمن این که شرکتی را هم داریم که خدمات ژئوشیمیایی سطحی انجام می دهد و معنای این فعالیت این است که بدون این که برای استخراج نفت حفاری صورت بگیرد، میدان نفتی را با استفاده از خدمات ژئوشیمی، برای استخراج نفت تشخیص می دهد. روش سنتی، حدود ۷۵ درصد احتمال بودن نفت را در میدان نفتی می دهد اما در روشی که توسط این شرکت انجام می شود، حدود ۹۰ درصد احتمال وجود نفت را می دهد که روش بسیار توانمند و کم هزینه ای است.

رشد خوب در پرداخت تسهیلات مالی

رییس پارک علم و فناوری خوزستان عنوان کرد: شرکت های پارک علم و فناوری خوزستان بسیار توانمند هستند و در حال حاضر ۲۶۲ شرکت فناور در استان داریم که ۴۴ شرکت، دانش بنیان هستند. این عدد در سال ۹۸، حدود ۱۷۲ شرکت فناور بود که اکنون حدودا ۴۰ درصد به تعداد شرکت های ما اضافه شده است. در زمینه اشتغال نیز در سطح بسیار خوبی هستیم و روند، صعودی بوده است و از حدود ۱۵۷۳ نفر اشتغال در سال ۹۸ به ۱۸۲۹ نفر در سال ۹۹ رسیدیم. در بخش تسهیلات مالی پرداختی به شرکت های پارک هم رشد بسیار خوبی داشته ایم و در سال گذشته حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مالی‌مان بوده است که این عدد در سال ۹۸، ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است و بر این اساس نیز یک رشد حدود ۴۰ درصدی داشته ایم. تعداد قراردادهای پژوهشی مان نیز حدود ۱۹ میلیارد تومان است و فروش مان در سال ۹۸ حدود ۱۲۸ میلیارد تومان و به ارزش ۷۰۰ هزار دلار بوده است.

پهن شدن چتر حمایتی پارک در اقصی نقاط استان

وی عنوان کرد: تلاش کردیم چتر حمایتی و توسعه پارک علم و فناوری خوزستان را تا جایی که ممکن بود در اقصی نقاط استان پهن کنیم و تمرکز زدایی داشته باشیم که خوشبختانه به اذعان دوستان در انجام این مهم موفق بوده ایم. در سال ۹۹ نیز هفت مرکز نوآوری در استان راه اندازی کردیم. همچنین تعداد کانون های ما در سال های ۹۷ و ۹۸، هفت کانون بود که این تعداد در سال ۹۹ به ۱۴ کانون رسید. ضمن این که تعداد مراکز رشد ما در سال ۹۷، پنج و در سال ۹۸ نیز هفت بود که در سال ۹۹ به عدد هشت ارتقا پیدا کرد.

کاظمی‌نژاد با اشاره به ارتقای بودجه پارک علم و فناوری خوزستان، افزود: بودجه ما در سال ۹۸، هفت میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال ۹۹، هفت و چهار دهمِ میلیارد شد و در سال ۱۴۰۰ به ۱۵ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده و نوید خوبی است تا ان‌شاءالله بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

راه‌اندازی صندوق توسعه پژوهش و فناوری خوزستان، اتفاقی خوب

وی عنوان کرد: همچنین صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان خوزستان کار خود را با سه میلیارد تومان آغاز کرد و در حال حاضر به شرکت های فناور تسهیلات می دهد. کار صندوق این است که از نظر مالی، تسهیلاتی و حتی سرمایه گذاری در کنار فناورهای استان باشد. این کار ارزشمندی است که در گذشته استان خوزستان از آن بی بهره بود اما خوشبختانه توانستیم این اتفاق خوب را برای خوزستان رقم بزنیم. توسعه و تولید محصولات ساخت داخل، توسعه صادرات محصولات غیر نفتی و مدیریت واردات، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری ها و بهبود بهره وری ها، مدیریت بازار، ساماندهی و پشتیبانی تجاری و بهبود فضای کسب و کار استان و منطقه و تامین مالی توسعه سرمایه گذاری از اهداف مدنظر و محورهای اصلی پارک علم و فناوری استان خوزستان است.

فضای کالبدی نامناسب از دغدغه‌های پارک علم و فناوری استان

وی بیان کرد: متاسفانه پارک علم و فناوری استان خوزستان از نظر فضای کالبدی در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد. زیرساخت پارک فقط یک ساختمان با زیربنای 1700 متر مربع است اما با ارتباطی که با سازمان ها و دستگاه های دیگر داشتیم، در حال تلاش هستیم که فضای مورد استفاده مان را افزایش دهیم که حدود ۲۰ هزار متر مربع در قالب تفاهم نامه فضای فیزیکی در اختیار داریم که البته مالکیت آن به پارک بر نمی گردد و تفاهم نامه ها کوتاه مدت هستند. در زمان استاندار سابق قرار شد فضایی را به پارک علم و فناوری استان خوزستان واگذار کنند که کار به سرانجام نرسید اما طی جلسه ای که با استاندار جدید داشتم، دستور اکید به راه و شهرسازی داد که این فضا باید به پارک تعلق بگیرد و اجرایی شود و ان‌شاءالله راه و شهرسازی به زودی این مهم را انجام دهد تا عملیات ساخت یک فضای مناسب را طراحی و عملیات عمرانی را انجام دهیم.

برنامه های پارک علم و فناوری خوزستان در سال ۱۴۰۰

رییس پارک علم و فناوری خوزستان در ادامه در تشریح برنامه های پارک علم و فناوری خوزستان در سال ۱۴۰۰، گفت: مهمترین برنامه ما این است که شرکت های فناورمان را از نظر فنی و تسهیلاتی و ارتباطاتی ارتقا ببخشیم. سال ۱۴۰۰ از نظر شعاری برای شرکت های فناور سال خوبی است. کار شرکت فناور، تولید است و وقتی تولید آن متقاضی نداشته باشد و نتواند عرضه کند با شکست مواجه می شود که شعار سال جدید نیز آن چیزی است که ما به دنبال آن بودیم. به نظر من مهمترین وظیفه پارک این است که در سال جاری بتوانم تعداد نفرات شاغل مان را به پنج هزار نفر برسانم و اگر بتوانم این کار را انجام دهم، یعنی وظیفه ام را به خوبی انجام داده ام. ضمن این که در سال جاری به دنبال یک طرح جامع برای ساختمان پارک هستیم. همچنین راه اندازی کارخانه نوآوری در استان خوزستان، توسعه مراکز رشد و نوآوری در شهرستان ها، استفاده از پتانسیل های انسانی در شهرستان ها و توسعه و حمایت از شرکت ها که در راس امور است، از دیگر اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است. همچنین به دنبال راه اندازی شتاب دهنده ها در استان هستیم که با سه شتاب دهنده نیز صحبت کرده ایم و دیگر هدف ما محسوب می شود.

پارک علم و فناوری خوزستان در بین ۱۰ پارک برتر کشور

وی درباره جایگاه پارک علم و فناوری خوزستان در بین پارک های کشور، گفت: ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور داریم که هنوز پارک ها رتبه بندی نشده اند ولی باتوجه به حضور در جلسات روسای پارک های کشور که به صورت ماهانه برگزار می شود، از نظر فنی در جایگاه بسیار خوبی هستیم و حتی می توانم بگویم در بین ۱۰ پارک علم و فناوری برتر کشور قرار داریم. اما از نظر فضای کالبدی و زیرساخت با عرض تاسف و تاثر در جایگاه بسیار پایین قرار داریم و شاید جزو سه پارک علم و فناوری آخر کشور باشیم. به نظر من تمام کسانی که می توانستند حوزه فناوری را در استان توسعه دهند و حمایت کنند و این مهم را انجام ندادند، در این نقیصه شریک هستند و استانی با این صنعت و گستردگی صنعتی باید برترین پارک کشور هم از نظر فنی و هم کالبدی باشد که متاسفانه پارک علم و فناوری خوزستان از نظر فضای زیرساختی مظلوم واقع شده است اما در حال تلاشیم تا این مظلومیت را از پارک بزداییم. در هر صورت حق استان خوزستان، داشتن چنین پارکی نیست. من در یک سال و نیمی که در پارک علم و فناوری خوزستان فعالیت داشته ام، وقف پارک شده ام و تا روز آخری که هستم نیز همچنان تلاش می کنم تا اقداماتم برای پارک به نتیجه برسد. همچنین خوشحالم که استاندار جدید نیز به حوزه فناوری اهمیت ویژه می دهد و با نظر مساعد، حمایت های خود را از پارک اعلام کرد و امیدوارم با حمایتی که می شود، در آینده نزدیک یک پارک علم و فناوری در شان استان خوزستان داشته باشیم.

چالش‌های پیش روی پارک علم و فناوری خوزستان

کاظمی‌نژاد درباره چالش های پیش روی فعالیت پارک علم و فناوری استان خوزستان نیز عنوان کرد: علاوه بر نداشتن فضای کالبدی مناسب برای پارک، کمبود سرمایه‌گذارهای خطرپذیر در استان یکی از چالش‌های ما است که البته صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان خوزستان می تواند بخشی از این نگرانی ها را رفع کند. به هر حال باید مانع‌ها برداشته و پشتیبانی ها انجام شود تا شرکت های فناور ما بتوانند از نظر اقتصادی زنده بمانند و اشتغال خود را توسعه دهند. همچنین یکی از مشکلات ما این است که قانون های حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان در مناقصات دولتی اصلا اجرا نمی شوند. ناکافی بودن سرمایه صندوق پژوهش و فناوری استان خوزستان نیز از دیگر مشکلات ما محسوب می شود و می طلبد اعتبارات استان در این صندوق، چشمگیر باشد تا بتوانیم به خوبی از شرکت های فناور حمایت کنیم. وقتی فناوری توسعه پیدا می کند، قطعا فارغ‌التحصیلان ما، صاحب شغل شده و احساس وجود می‌کنند و از همه مهم‌تر این که جامعه از آنها بهره‌مند می‌شود.

جشنواره استارتاپی کشاورزی هوشمند برگزار می شود

تاریخ ارسال : 24 فروردین 00

جشنواره استارتاپی با موضوع کشاورزی هوشمند برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، این جشنواره با هدف ارتقای اقتصاد دانش بنیان و حمایت از ایده های برتردر صنعت کشاورزی  توسط پارک علم و فناوری خوزستان و همکاری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار می شود.

محورهای جشنواره:

1- بازاریابی دیجیتالی محصولات و فرآورده های کشاورزی

2- کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی

3- مدیریت هوشمند واحد های زراعی، دامی و صنایع غذایی

4- علوم رباتیک در کشاورزی

5- اینترنت اشیاء در کشاورزی

 

آخرین مهلت ثبت ایده : 20 اردیبهشت ماه 1400

طرح و ایده خلاقانه خود را در سامانه www.itapf.ir ثبت کنید

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 33338335 الی 8 داخلی 125 یا شماره همراه 09168333198 تماس حاصل فرمایید.

پیام تسلیت رییس پارک علم و فناوری خوزستان در پی درگذشت آقای مهندس حسن چراغی کوتیانی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان

تاریخ ارسال : 23 فروردین 00

در پی درگذشت مهندس حسن چراغی کوتیانی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان خوزستان، دکتر کاظمی نژاد، رییس پارک علم و فناوری خوزستان در پیامی این ضایعه را تسلیت گفت.

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، متن این پیام به شرح زیر است:

انا الله و انا الیه راجعون

شنیدن خبر درگذشت مهندس حسن چراغی کوتیانی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان  موجب تألم و تأثر فراوان گردید.

تلاش بی وقفه برای توسعه فردی و سازندگی و بالندگی کشور عزیزمان ایران از ویژگی های این جوان فرهیخته و نواندیش بود که در عمر کوتاه و پر برکت خود به یادگار گذاشت و می تواند الگویی باشد برای جوانانی که دل در گرو توسعه و پیشرفت این مرز و بوم دارند.

اینجانب به نمایندگی از سوی خانواده بزرگ پارک علم و فناوری خوزستان، جامعه فناوران و پژوهشگران استان خوزستان، درگذشت نابهنگام و تألم بار آن عزیز را به مردم شریف استان خوزستان، به ویژه خانواد محترم ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای ایشان آرامش ابدی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی را مسئلت دارم.

دکتر ایرج کاظمی نژاد

رییس پارک علم و فناوری خوزستان

بازدید دکتر نیکو، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان از پارک علم و فناوری خوزستان

تاریخ ارسال : 21 فروردین 00

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، دکتر نیکو، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان روز پنجشنبه مورخ 19 فروردین ماه 1400  طی نشستی با دکتر کاظمی نژاد، رییس پارک علم و فناوری خوزستان و تعدادی از مدیران عامل شرکت های دانش بنیان  مستقر در پارک از فعالیت و عملکرد پارک خوزستان مطلع شدند.

 در این جلسه ابتدا دکتر کاظمی نژاد گزارشی از فعالیت ها و عملکرد پارک ارائه کرد. رییس پارک علم و فناوری خوزستان مهترین چالش های پیش روی پارک علم و فناوری خوزستان را محدودیت فضای کالبدی پارک علم و فناوری خوزستان جهت استقرار شرکت های فناور دانش بنیان خواند و اظهار کرد: متاسفانه پارک علم و فناوری خوزستان از نظر فضای کالبدی در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد. به طوری که زیر ساخت پارک ساختمانی با زیربنای 1700 متر مربع است. وی افزود: در حال تلاش هستیم که فضای مورد استفاده شرکت های مستقر در پارک را به حدودا 20هکتار افزایش دهیم، در زمان استاندار سابق قرار شد فضایی به پارک علم و فناوری خوزستان واگذار شود که متاسفانه این کار به سرانجام نرسید اما طی جلسه ای که اخیرا با استاندار جدید برگزار شد ایشان به اداره کل راه و شهرسازی استان دستور اکید دادند که این فضا و بخشی از زمین موسوم به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی می بایست در اختیار پارک علم و فناوری خوزستان قرار گیرد. دکتر کاظمی نژاد افزود: عدم وجود بودجه های عمرانی کافی جهت ایجاد زیرساخت های لازم  و همچنین کمبود سرمایه گذاری های خطر پذیر در استان برای حمایت از شرکت های فناور از دیگر چالش های پارک می باشد که نیازمند نگاه ویژه مسئولین استان جهت رفع  این مهم است

در ادامه این نشست، مدیران عامل شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان به ارائه مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند که اغلب مشکلات مطرح شده پیرامون کمبود فضای فیزیکی و نحوه تعامل شرکت ها با صنایع و کارفرمایان دولتی استان بود.

 در این نشست رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، خاطر نشان کرد: باید از تمامی ظرفیت ها و امکانات موجود در استان در راستای حمایت و بالا بردن بهره وری شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استفاده شود وی افزودسازمان مدیریت و برنامه ریزی  آمادگی دارد جهت استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی به منظور رفع نیازی های مالی شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان در قالب اعطای  تسهیلات کم بهره به این امر کمک کند.  دکتر نیکو بر لزوم توسعه فضای کالبدی پارک علم و فناوری خوزستان، مراکز رشد و مراکز نوآوری و خلاقیت تاکید کرد و این مهم را برای استان اساسی خواند و به برگزاری جلسه اختصاصی اقتصاد مقاومتی جهت رفع مشکلات شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان با صنایع و کارفرمایان استان تاکید کرد.

 در ادامه دکتر نیکو طی بازدیدی از پارک علم و فناوری خوزستان از محصولات تعدادی از شرکت های دانش بنیان  مستقر در پارک دیدن کرده و در جریان فعالیت های این شرکت ها قرار گرفتند.

جشنواره" نوآوری و فراوری در صنایع غذایی " بهبهان با معرفی ایده های برتر به کار خود پایان داد

تاریخ ارسال : 18 فروردین 00

جشنواره" نوآوری و فراوری در صنایع غذایی " بهبهان با معرفی ایده های برتر  به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، توران دستیار مدیر مرکز مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان با اعلام این خبر افزود: 
از بین ۲۶ ایده راه یافته به مرحله پایانی در نهایت با نظر هیات داوران ۳ ایده برتر به ترتیب زیر مورد تقدیر قرار گرفتند:
 ۱) ایده کافه کودک لوح تقدیر و ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی 
۲) ایده بیو پلاستیک لوح تقدیر و ۷ میلیون ریال جایزه نقدی 
۳)ایده بسته بندی مواد غذایی با اوریگامی لوح تقدیر و ۵ میلیون ریال جایزه نقدی 
  جشنواره ایتاپ نوآوری و فراوری در صنایع غذایی با حمایت پارک علم وفناوری خوزستان و همکاری مرکز فنی حرفه ای  بهبهان ، دانشگاه علوم پزشکی ،  اداره صنعت، معدن و تجارت و  و کانون بانوان  برگزار گردید.
دستیار  هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج و تشویق خلاقیت و نوآوری، شناسایی نیروهای خلاق و برقراری ارتباط با آنها و شناسایی قابلیت‏‏های فناوری موجود در شهرستان بهبهان با موضوعات مختلف عنوان کرده که تا کنون نیز دستاوردهای خوبی به همراه داشته است .
شایان ذکر است جشنواره ایتاپ (ایده تا پدیده) جشنواره ای است که در آن افراد ایده های خود را مطرح میکنند و برگزیدگان علاوه بر دریافت لوح تقدیر و جوایز نقدی می توانند به عضویت مرکز رشد درآمده  و از تسهیلات پارک علم وفناوری خوزستان بهره مند گردند.

پیام تبریک نوروزی رئیس پارک علم و فناوری خوزستان

تاریخ ارسال : 30 اسفند 99

دکتر ایرج کاظمی نژاد، رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در پیامی فرا رسیدن سال 1400 و نوروز باستانی را تبریک گفت.

متن پیام دکتر کاظمی نژاد به این شرح است:

جشنواره ایتاپ با موضوع نوآوری و فرآوری در صنایع غذایی برگزار می شود

تاریخ ارسال : 15 اسفند 99

جشنواره ایتاپ با موضوع نوآوری و فرآوری در صنایع غذایی برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان این جشنواره توسط مرکز رشد واحدهای فناور بهبهان و با حمایت پارک علم و فناوری خوزستان و همکاری دانشگاه علوم پزشکی،  اداره صنعت، معدن و تجارت و مرکز فنی حرفه ای و کانون بانوان برگزار می شود.

جشنواره ایتاپ هر ساله با هدف ترویج و تشویق خلاقیت و نوآوری، شناسایی نیروهای خلاق و برقراری ارتباط با آنها و شناسایی قابلیت‌‌های فناوری  با موضوع های مختلف برگزار شده و دستاوردهای خوبی نیز در بر داشته است. جشنواره ایتاپ(ایده تا پدیده)جشنواره ای است که در آن افراد ایده های خود را مطرح می کنند و برگزیدگان علاوه بر دریافت لوح تقدیر و جوایز نقدی می توانند به عضویت مرکز رشد درآمده و از تسهیلات پارک علم و فناوری خوزستان بهره مند شوند.

تاریخ برگزاری این جشنواره در 20 اسفند ماه جاری است که از طریق سامانه ویدیو کنفرانس پارک علم و فناوری خوزستان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

علاقمندان و فعالان صنعت غذا و کشاورزی، دانشجویان و فارغ التحصیلان، اندیشمندان و اساتید و متخصصان صنعت غذا، تغذیه و کشاورزی برای ثبت ایده های نوآورانه در ایتاپ تا 18 اسفند ماه 99 مهلت دارند.

ثبت نام علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت www.itapf.ir، ایده های خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و برای اطلاع بیشتر با شماره 8-33338335-061 داخلی 125 تماس حاصل نمایند.

آغاز فراخوان گرنت فناوری جوانه فاوا -مرحله اول

تاریخ ارسال : 07 اسفند 99

به اطلاع می‌رساند فراخوان دور اول «طرح گرنت فناوری جـوانه» از 9 اسفندماه  آغاز خواهد شد.  هم‌اکنون ثبت نام متقاضیان دریافت گرنت فناوری در آدرس Techgrant.msrt.ir آغاز شده است.  یادآور می‌شود برنامه گرنت فناوری از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف بسط و توسعه فعالیت‌های نوآورانه و فناورانه در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی طرح‌ریزی شده است.

اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی که استاد راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری هستند،‌ مخاطبین اصلی طرح جوانه خواهند بود.

شبکه تاد پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) از کلیه پایان‌نامه‌ها/رساله‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که دارای ایده‌های فنّاورانه و بازارگرا که در راستای دستیابی به "MVP" و در برنامه جوانه وزارت عتف پذیرفته شده‌اند، در قالب "گرنت جوانه فاوا "حمایت می‌کند.

 معرفی گرنت فناوری جوانه فاوا

شیوه نامه اجرایی اعطا گرنت جوانه فاوا

دستورالعمل گرنت جوانه فاوا

مهلت ثبت‌نام در طرح گرنت جوانه از نهم اسفندماه الی 23 اسفندماه خواهد بود.

دکتر ظریف در نشست روسای پارک های علم و فناوری تاکید کرد: افزایش صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان با ورود به بازارهای خارجی / کاهش مهاجرت نخبگان با فعالیت آنان در پارک‌های علم و فناوری

تاریخ ارسال : 02 اسفند 99

وزیر امور خارجه در دیدار با برخی از روسای پارک‌های علم و فناوری گفت: صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان با ورود گسترده به بازارهای خارجی باید افزایش یابد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که با حضور دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و دکتر رسول مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، عصر امروز در محل دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، دکتر ظریف با اشاره به قابلیت‌های فراوان حوزه علم و فناوری در کشور اظهار داشت: دانشجویان ما به خوبی در دانشگاه های معتبر خارجی جذب می شوند و اگر بتوانیم محیط را برای رشد و کارآفرینی آنان فراهم کنیم، حتماً ترجیح می‌دهند در کشور خود فعالیت کنند.

وی افزود: پارک‌های علم و فناوری می توانند فضا را برای نخبگان ایرانی به گونه‌ای فراهم کنند که فراتر از حوزه نظریف وارد حوزه عملی و تولید شوند. همین روش در دانشگاه‌های خارج از کشور اعمال می‌شود تا از این طریق، توان اقتصادی آن دانشگاه تقویت شود و دانشجو احساس مفید بودن کند.

دکتر ظریف با بیان اینکه یکی از مزیت‌های پارک‌های علم و فناوری، توسعه علم و صنعت در کشور است، تصریح کرد: علاوه بر این، پارک‌ها می‌توانند نیروی کارآمد کشور را رشد داده و موجب کاهش مهاجرت نخبگان شوند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه شرایط کنونی اقتصادی کشور، مزیت حوزه‌های دانش‌بنیان را بسیار بالا برده است، اظهار داشت: امکان افزایش صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان در شرایط فعلی، امکانی ویژه محسوب می‌شود. در سفرهای خارجی پیش از دوران کرونا که با حضور هیات‌های اقتصادی انجام می‌شد، بیشترین توفیق در انعقاد قرارداد فروش محصولات، با شرکت‌های دانش‌بنیان بود که این ویژگی مهم و قابل توجه این شرکت‌هاست.

وی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، ایران می‌تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد، افزود: سیاست ما در وزارت امور خارجه، خدمت به اقتصاد کشور است تا سیاست خارجی هم باری بر دوش اقتصاد کشور اضافه نکند و در این راستا ورود به حوزه اقتصادی یک ضرورت محسوب می‌شود.

دکتر ظریف افزود: در این راستا برای ایجاد معاونت اقتصادی اقدام کردیم که در این معاونت، یک اداره کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و یک اداره تسهیل فناوری و اقتصاد دانش بنیان ایجاد شده و همه ادارات منطقه ای موظفند با این اداره همکاری کنند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در هر نقطه از جهان برای ارائه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می‌کنیم، گفت: پارک‌های علم و فناوری می توانند در خصوص معرفی امکانات بازارهای خارجی برای فروش محصولات خود به دیتا بیسی که به همین منظور تنظیم شده است، مراجعه کنند تا درخواست آنها اجرا شود. در این راستا تمامی سفارت‌خانه‌ها در مناطق مختلف جهان آماده همکاری هستند.

همچنین در این نشست همچنین دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با ارائه گزارشی از توفیقات حوزه پژوهش و فناوری کشور اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار سند علمی در پایگاه های معتبر علمی جهان به ثبت رسانده‌ایم.

وی افزود: در سال ۲۰۲۰ رتبه ایران از نظر کمیت تولید مقالات علمی در پایگاه آی اس آی ۱۵و در اسکوپوس ۱۴ است و از نظر کیفیت هم رتبه ۱۴ را در جهان داریم. در رشته‌های مهندسی رتبه جهانی‌مان ۱۰ و ۱۱ است و در برخی از رشته‌ها و شاخه‌های علمی، رتبه‌های زیر ۱۰ هم داریم.

دکتر رحیمی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص به دست آوردن مقام مرجعیت علمی گفت: در این راستا با گذشت هر سال، فاصله‌‌مان را از نظر کیفیت مقالات و تولیدات علمی با کشورهای پیشرفته علمی کاهش می‌دهیم.

وی با اشاره به فعالیت در حوزه توسعه فناوری مبتنی بر علم افزود: در دهه اخیر تمام سعی‌مان بر این بوده که در این زمینه هم تاثیر‌گذار باشیم و در حال حاضر ۴۵ پارک علم و فناوری، ۲۰۰ مرکز رشد و ۱۰۰۰۰ واحد فناور فعال هستند و از مجموع شرکت‌های فعال در این پارک ها، ۱۷۰۰ شرکت، دانش بنیان هستند.

دکتر رحیمی با اشاره به بازدید سفرا از امکانات سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در سال‌های گذشته اظهار داشت: هدف از این بازدید این بود که ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علم و فناوری تقویت شود و هدف از این دیدار نیز همین است و انتظار داریم بستری فراهم شود تا سفرا و ماموران وزارت امور خارجه از توانمندی‌های علمی و فناوری کشور به صورت مستمر مطلع باشند.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه در پارک‌های علم و فناوری میتوانیم پذیرای سفیران خارجی باشیم، اظهار داشت: این بازدیدها زمینه بیشتری فراهم می‌کند تا از ارتباطات سیاسی برای رشد علم و فناوری در کشور بهره مند شویم.

همچنین در این دیدار روسای پارک‌های علم و فناوری در جلسه‌ای با حضور وزیر امور خارجه به بیان دیدگاه و دغدغه‌هایشان در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداختند.

گفتنی است این نشست با هدف همکاری هر چه بیشتر وزارت امور خارجه و پارک‌های علم و فناوری در حوزه دیپلماسی اقتصادی و تسهیل شرایط تجارت برای این شرکت‌ها برگزار شد.

 

منبع خبر: وب سایت رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

تماس با ما

  • تلفن ثابت : (061) 33363670 - 33330372
  • فکس : (061) 33362778
  • ایمیل : info[@]khstp.ir
  • انتقادات و شکایات (تماس مستقیم با مدیر حراست)

  • تلفن ثابت : (061) 33338335 - 124 داخلی
  • فکس : (061) 33366745
  • آدرس : اهواز- امانیه- خیابان سقراط غربی بین انقلاب و پودات