امروز پنجشنبه 15 خرداد 1399

پیام تسلیت روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان در پی درگذشت آقای حاج رضا طاهری

تاریخ ارسال : 13 خرداد 99

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، مرحوم طاهری، پیشکسوت و چهره خوشنام روابط عمومی صنعت نفت که سال‌ها در روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب مشغول به فعالیت بود، یکشنبه، ۱۱ خردادماه درگذشت.

پیام تسلیت روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان در پی درگذشت آقای حاج رضا طاهری

بازگشت همه به سوی اوست

درگذشت ناگهانی مرحوم حاج رضا طاهری، مشاور محترم مدیر عامل و رئیس محترم پیشین روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و از پیشکسوتان عرصه روابط عمومی صنعت نفت، مایه‌ی تاسف و تالم فراوان گردید و برای همکاران او در صنعت نفت به ویژه خانواده بزرگ روابط عمومی نیز تلخ و جبران ناپذیر است.

اینجانب به نیابت از همکارانم در پارک علم و فناوری خوزستان این مصیبت سنگین را به خانواده عزادار و روابط عمومی صنعت نفت تسلیت عرض می‌کنم و برای ایشان رحمت واسعه و برای بازماندگان از خداوند متعال شکیبایی مسئلت می‌نمایم.

روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان

 

پیام تسلیت رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در پی درگذشت دکتر هیبت الله کلانتری

تاریخ ارسال : 06 خرداد 99

دکتر ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در پیامی درگذشت دکتر هیبت الله کلانتری رییس دانشکده داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی، در این پیام آمده است:

إنا لله وإنا إليه راجعون

درگذشت تاسف برانگیز اندیشمند ارجمند مرحوم آقای دکتر هیبت الله کلانتری، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز که از اساتید بنام و متعهد بودند، موجب تأثر و تألم گردید.

مصیبت فقدان مدیر توانا و محققی که عمر پر برکت خود را در راه گسترش علم و فناوری سپری کرد، به جامعه علمی، شاگردان و به ویژه خانواده ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند بزرگ برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسألت دارم.

 

 

نشست مجازی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

تاریخ ارسال : 27 اردیبهشت 99

دکتر منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، بیست و هفتم اردیبهشت ماه؛ روز ارتباطات و روابط عمومی را تبریک گفت و با بیان اینکه «امروز روابط عمومی، وجود و اثرگذاری یک سازمان را در جامعه اعلام می‌کند»؛ بر لزوم انتشار گسترده و به موقع اخبار دستاوردهای علمی و فناوری توسط روابط عمومی دانشگاه‌ها تاکید کرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم و روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، در این نشست مجازی که  به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه امروز، با توجه به توسعه فناوری‌های اطلاع‌رسانی در اشکال مختلف، همگان در معرض اطلاعات گوناگون قرار می‌گیرند، اظهار داشت: در این راستا، وظیفه روابط عمومی‌ها به خصوص در این روزهای حساس شیوع کرونا، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع است تا از انتشار اخبار نادرست، شایعات و اخبار برنامه‌ریزی شده جلوگیری شود.
وزیر علوم افزود: با توجه به سرعت انتشار اخبار، معمولاً مخاطبان فرصت قضاوت ندارند و روابط عمومی‌ها به‌ویژه درخصوص مسائل ملی کشور، باید حساسیت بیشتری به خرج داده و با انتشار اخبار صحیح، شفاف‌سازی لازم را انجام دهند.
دکتر غلامی با بیان اینکه مردم از دانشگاه‌ها و مراکزآموزش عالی انتظار خدمات و فعالیت بیشتری دارند، گفت: در این راستا روابط عمومی‌های این مراکز علمی باید بسیار ظریف و دقیق عمل کنند. شما باید دستاوردهای گسترده علمی و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور را به موقع و به درستی انتشار دهید تا اعتماد و توجه افکار عمومی به دانشگاه‌ها به ویژه در این دوران حساس شیوع ویروس کرونا کم‌رنگ نشود.
وی افزود: وظیفه اصلی روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، علاوه بر انتشار اخبار عمومی دانشگاهی، رصد و جمع‌آوری دستاوردهای علمی و پژوهشی و فعالیت‌های بی شمار اساتید و دانشمندان در دانشگاه‌ها و انتشار مناسب این اخبار با استفاده از روش‌های مختلف اطلاع‌رسانی است.
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر فعالیت‌های بسیار خوبی در زمینه رشد و توسعه کشور انجام داده‌اند، اظهار داشت: در چند ماه اخیر هم در بحث بیماری کرونا، اخبار مناسبی از حضور و ورود مراکز آموزش عالی و پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه در رسانه‌ها و صدا و سیما منتشر شده است. البته دانشگاه‌ها نباید فقط به اخبار رسانه‌ها اکتفا کنند، بلکه باید حتماً دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را ثبت و ضبط و منتشر کنند تا به صورت سابقه در فایل‌ها محفوظ بماند تا در اختیار نسل‌های بعدی خانواده دانشگاهی قرار گیرد.
دکتر غلامی با تشکر از برگزاری کارگاه‌های آموزشی روابط عمومی در دانشگاه‌های کشور گفت: این کارگاه‌ها برای مدیران و کارکنان روابط عمومی دانشگاه‌های کشور و در مناطق ده‌گانه باید به صورت مستمر برگزار شود، هر نیرویی که وارد روابط عمومی می‌شود، در کنار اشتیاق و علاقه برای فعالیت در این اداره، حتماً باید آموزش ببیند.
وی با اشاره به گسترش ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه‌های کشور گفت: دانشگاه‌ها باید به روابط عمومی‌های‌شان توجه خاص داشته باشند و از ظرفیت‌های مختلف آن که موجود هستند و یا می‌توان ایجاد کرد، استفاده بهینه کنند. به عنوان مثال اگر زمانی لازم باشد که برای جلب داوطلب بیشتر برای ورود به دانشگاه اقدامی صورت گیرد، روابط عمومی‌ها هستند که می‌توانند در سایت دانشگاه و انتشار گزارش‌های اطلاع‌رسانی در سایر منابع خبری به صورت هدفمند در جلب دانشجویان فعالیت کنند.
وزیر علوم با اشاره به نام‌گذاری امسال تحت عنوان سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری گفت: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دستاوردهای خوب و مناسبی در زمینه پیشرفت و شکوفایی علمی کشور داشته‌اند که حتماً باید به بهترین نحو اطلاع‌رسانی شود و اساس جهش تولید از مدیریت جهادی، عملکرد مبتنی بر یافته‌های علمی و استفاده از فناوری‌های جدید حاصل می‌شود و این همه از عهده دانشگاه‌ها برمی‌آید.
دکتر غلامی بر هماهنگی و استفاده روابط عمومی دانشگاه‌ها از تجربیات یکدیگر تاکید کرد و گفت: روابط عمومی‌ها به صورت جزیره‌ای عمل نکنند و بهتر است روابط عمومی‌های دانشگاه‌های هر منطقه و هر استان عملکردی هماهنگ و هم‌افزا داشته باشند. همچنین بهتر است گزارش‌های دستاوردهای علمی دانشگاه‌ها به فواصل زمانی معین به مسئولان استانی ارسال شود تا آنها هم در جریان پیشرفت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی منطقه خود قرار گیرند.

پیام تسلیت رییس پارک علم و فناوری خوزستان به حجت الاسلام و المسلمین شفیعی

تاریخ ارسال : 21 اردیبهشت 99

دکتر ایرج کاظمی نژاد رییس پارک علم و فناوری خوزستان در پیامی درگذشت سید مهدی شفیعی برادر حضرت آیت‌الله حاج سید علی شفیعی نماینده مردم شریف خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محسن شفیعی رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان، در این پیام آمده است: 

إنّا لله و إنّا الیه راجعون

برادر ارجمندم، جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محسن شفیعی

درگذشت جانسوز عموی گرامی‌تان را از صمیم قلب به جنابعالی، به ویژه محضر فقیه وارسته حضرت آیت‌الله شفیعی نماینده مردم شریف خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و دیگر بازماندگان تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند تبارک و تعالی برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و برای جنابعالی و سایر بازماندگان صبر و شکیبایی را مسئلت دارم.

ضرورت بهره‌مندی از توان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در کمک به حل مسائل محیط زیست

تاریخ ارسال : 18 اردیبهشت 99

دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی روسای پارک‌های علم و فناوری کشور درخصوص چگونگی همکاری آنها با محیط زیست بر ضرورت بهره‌مندی از توان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در کمک به حل مسائل محیط زیست تاکید کرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند در این نشست که روز چهارشنبه مورخ ۹۹/۲/۱۷ با حضور نماینده سازمان محیط زیست در محل این وزارتخانه برگزار شد، گفت: بحث محیط زیست برای ما بسیار مهم است و از کلیه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی خواسته‌ایم که با تمام توان خود در کمک به حل مسائل محیط زیست کوشا باشند و استان‌هایی که مشکلات حاد زیست محیطی دارند از طرح‌های کوتاه مدت کار را شروع کنند و جلو ببرند.
وی تصریح کرد: مطمئن هستیم استان‌ها نقش کلیدی در استانداردهای زیست محیطی دارند و از سازمان محیط زیست هم درخواست می‌کنیم هرگاه نیاز به جلسات فوری با پارک‌های علم و فناوری داشتند از ما بخواهند تا زمینه این جلسات را فراهم کنیم؛ ضمن اینکه اعتقاد داریم ارتباط روسای پارک‌های علم و فناوری با نماینده‌های سازمان محیط زیست در استان‌ها بسیار حائز اهمیت است.

فعالیت بیش از ۴۵۰ شرکت دانش‌محور در حوزه مبارزه با شیوع ویروس کرونا


دکتر مهدی کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری با اشاره به تعداد پارک‌های علم و فناوری کشور گفت: در مجموع ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که ۳۵ پارک وابسته به وزارت علوم، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، یک پارک وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک پارک وابسته به وزارت ICT ، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، یک پارک وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و یک پارک علم و فناوری خصوصی هستند.
وی افزود: از ۳۵ پارک وابسته به وزارت عتف ۲۸ پارک منطقه‌ای و ۷ پارک دانشگاهی شامل دانشگاه‌های تهران، شریف، تربیت مدرس، شهید بهشتی، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان هستند.
دکتر کشمیری در خصوص سیاست‌های وزارت علوم در توسعه پارک‌های علم و فناوری گفت: جوانگرایی در مدیریت، عدم توسعه پارک جدید، تشویق نهادهای اقتصادی در توسعه پارک‌ها، بررسی تقاضاهای جدید از جمله سیاست‌های این وزارتخانه است.
وی به دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و افزود: فروش سالانه شرکت‌های مستقر ۱۳۲۳۴ میلیارد تومان، تعداد شرکت‌های فناوری مستقر ۹۲۱۳، تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر ۱۶۸۲ و میزان صادرات شرکت‌های مستقر ۹۹ میلیون دلار و اعتبارات عمومی تخصیص داده شده به پارک‌ها در سال گذشته حدود ۲۸۰ میلیارد تومان است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درخصوص عملکرد پارک‌های علم و فناوری در مقابله با چالش کرونا گفت: بیشتر از ۴۵۰ شرکت در حوزه کرونا فعالیت کردند که بیش از یک میلیون ماسک در روز تولید شد و بیش از یک میلیون و نیم لیتر مواد ضد عفونی کننده در روز تولید شد و بیشتر از ۱۵۰ شرکت هم در حوزه تجهیزات مانند تولید دستگاه ونتیلاتور، لباس‌های حفاظتی، دماسنج غیر تماسی و کیت های تشخیص فعالیت کردند.
وی در ادامه گفت: صیانت از شرکت‌های فناور، ارائه تسهیلات جهت کمک به واحد های آسیب دیده، انجام تعاملات لازم جهت تسریع در روند اخذ مجوز های لازم و پوشش رسانه ای از فعالیت ها از بسته های حمایتی پارک های علم و فناوری در بحران کرونا بوده است.
دکتر کشمیری به مشخصه‌های بارز پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و افزود: پارک‌های علم و فناوری عرصه‌ای برای گسترش شرکت‌های فناور و زیر ساختی برای ثروت آفرینی در حوزه علم و فناوری هستند و قادر به ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک ملی و ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی جوان اند و می‌توانند شرکت‌هایی با سرعت رشد بالا و چابک با ارزش افزوده و توان رقابت بالا ایجاد کنند.
در ادامه این نشست دکتر تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به اصل ۵۰ قانون اساسی در خصوص وظیفه آحاد جامعه در حفاظت از محیط زیست گفت: در جمهوری اسلامی ایران حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می شود از این رو فعالیت‌های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست در ارتباط باشد ممنوع است.
وی گفت: چالش‌هایی مانند تخریب محیط زیست، گرم شدن زمین، تولید انبوه پساب و پسماند، کمبود منابع آبی پایدار، تغییرات آب و هوایی نیازمند توسعه پایدار و علم و نوآوری است که بتواند به بسیاری از این چالش ها پاسخ دهد.
دکتر تجریشی افزود: در کشور ما شرکت های دانش‌بنیان پیشرفت زیادی داشته و توانسته‌اند در حل بسیاری از مشکلات کشور موثر باشند و در واقع پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان ظرفیت‌های ارزشمندی به شمار می آیند.
معاون سازمان محیط زیست در خصوص زمینه های همکاری پارک های علم و فناوری و سازمان محیط زیست کشور گفت: ورود کسب و کارهای دانش بنیان به حوزه انرژی و محیط زیست، رونق بازار انرژی و محیط زیست با ورود این شرکت ها، ارتقا فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در زمینه محیط زیست و اختصاص فضاهای کاری و تاسیسات مناسب در زمینه محیط زیست از زمینه های همکاری این سازمان با پارک های علم و فناوری به شمار می رود.
دکتر تجریشی در خصوص حفظ محیط زیست با ارتباط میان صنعت و پارک‌های علم و فناوری افزود: دستورالعمل عوارض آلایندگی ، آشنایی با صندوق ملی محیط زیست، معرفی طرح ملی مپسا ، معرفی سامانه جامع مدیریت محیط زیست و ارائه طرح همکاری در قالب Action Plan از نکات مشترک این فعالیت ها دانست.
وی در خصوص دستورالعمل اجرایی رفع آلایندگی گفت: سازمان محیط زیست هم ساله نسبت به شناسایی واحدهای آلاینده اقدام و آنها را به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی و بر اساس ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده این واحد ها مکلف به پرداخت ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی به سازمان حفاظت محیط زیست هستند و جهت کاهش اثر مخرب پسماند ها از محل فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب می شود نیز مبالغی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.
دکتر تجریشی در تعریف صندوق ملی محیط زیست گفت: این موسسه عمومی غیر دولتی وابسته به سازمان محیط زیست است که دارای شخصیت حقوقی مستقل است و مطابق قوانین ناظر بر نهادهای عمومی غیر دولتی فعالیت می کند.
وی به زمینه های توسعه همکاری پارک های علم و فناوری در حیطه محیط زیست اشاره کرد و افزود: مدیریت پسماند، احیا و بازیابی اکوسیستم های آلوده، توسعه انرژی های نو، پایش و تکنولوژی های رفع آلودگی و توسعه صنایع بازیافت از زمینه های همکاری ها است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد طرح مپسا گفت: در راستای تحقق اهداف سازمان محیط زیست و با توجه به ضرورت افزایش توان پایش و کنترل منابع آلاینده و به منظور استفاده از توان علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری طرح مدیریت و پایش آلاینده های زیست محیطی یا مپسا برنامه ریزی شده است.
دکتر تجریشی در خصوص سامانه جامع مدیریت محیط زیست انسانی گفت: بر اساس ماده ۳۲ آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، سازمان محیط زیست مسولیت ایجاد بانک اطلاعاتی پسماند را بر عهده دارد.
وی به چارچوب فعالیت های پارک های علم و فناوری در راستای تحقق ماموریت های سازمان محیط زیست اشاره کرد و افزود: شناسایی واحدهای فناور برای انجام پروژه ها، ارائه تسهیلات مالی، طراحی رویدادهای فن‌آورانه، توسعه محصولات جدید فناورانه، تقویت هم افزایی شرکت های فناوری، ارتقا سطح مهارت ها و تربیت نیرو و ایجاد مراکز نوآور از زمینه های این فعالیت ها است.
دکتر تجریشی گفت: اولویت بخشی و حمایت مادی و معنوی از ایده های نوین و جلب همکاری شرکت های دانش بنیان برای رفع چالش ها و برگزاری دوره‌های آموزشی برای توسعه شرکت ها دانش بنیان در زمینه محیط زیست از انتظارات این سازمان از پارک های علم و فناوری به شمار می رود.

توانمندی پارک علم و فناوری خوزستان در حوزه محیط زیست

 

 به گزارش روابط عمومی، دکتر کاظمی‌ نژاد رییس پارک علم و فناوری خوزستان در این نشست که با حضور مهندس شاکری معاون فنی محیط زیست استان خوزستان و مهندس رستمی مدیر آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان خوزستان برگزار شد به دستاوردها و توانایی‌های شرکت‌های پارک در حوزه محیط زیست اشاره کرد و افزود: با توجه به معضلات زیست محیطی که به واسطه صنایع مختلف از جمله کشاورزی، پتروشیمی و نفت در استان خوزستان به وجود آمده، فعالیت های متفاوتی از سوی شرکت های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خوزستان در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: در حوزه بازیافت، چندین شرکت فعال داریم که در زمینه بازیافت مواد نسوز ناشی از خروجی پتروشیمی ها، بازیافت آب خاکستری و تولید پکیج های تصفیه پساب و فاضلاب های صنعتی فعالیت می کنند. همچنین  سه آزمایشگاه معتمد محیط زیست فعال داریم که عضو پارک علم و فناوری خوزستان هستند.

دکتر کاظمی نژاد در خصوص پسماند های کشاورزی گفت: در حال حاضر استفاده از پسماند های کشاورزی به وفور انجام می شود که از جمله می توان به استفاده از باگاس نیشکر در تولید ذغال و کربن اکتیو، تولید خوراک دام و استفاده از پسماند  نیشکر در تولید سیمان و قطعات بتنی اشاره نمود.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان به فعالیت های پارک های علم و فناوری در راستای تحقق ماموریت های سازمان محیط زیست اشاره کرد و افزود: مجموعه پارک علم و فناوری خوزستان اخیراٌ ارتباط تنگاتنگی در حوزه ارتقاء زیست پذیری منطقه ای با اداره کل محیط زیست استان خوزستان دارد.

وی در مورد توسعه همکاری پارک های علم و فناوری در حیطه محیط زیست، پیشنهاد تشکیل کارگروهی تخصصی فی مابین پارک علم و فناوری خوزستان و اداره کل محیط زیست استان خوزستان  در جهت استفاده بهینه از ظرفیت های موجود را مطرح کردند.

 

اعطای تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های فناور آسیب دیده از شیوع کرونا

تاریخ ارسال : 18 اردیبهشت 99

دکتر مهدی کشمیری، قائم مقام معاون پژوهش و فناوری در امور فناوری و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امورفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در نشست مجازی با روسای پارک‌های علم و فناوری اعلام کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد آسیب دیده از شیوع کرونا ، تسهیلات پرداخت می‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مجازی که در روز چهارشنبه مورخ ۹۹/۲/۱۷ با حضور مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی و برقراری ارتباطی تصویری با روسای پارک‌های علم و فناوری درمحل وزارت علوم برگزار شد، دکتر کشمیری، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در‌خصوص پیشگیری از ضرر و زیان شرکت‌ها در دوران کرونایی فعالیت‌های مناسبی داشته است، گزارش از نحوه ارائه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های فناور آسیب‌‌دیده از شیوع کرونای مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ارائه کرد.
سپس دکتر قربانی و دکتر ملکی، معاونان صندوق نوآوری و شکوفایی گزارشی در خصوص خدمات ۵گانه این صندوق به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در دوران بحران کرونا ارائه کردند.
این خدمات مواردی از قبیل: ارائه تسهیلات برای کاهش خسارت شرکت‌های خسارت دیده ناشی از کرونا، تسهیلات استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری، سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های دانش‌بنیان، گرنت تحقیق و توسعه و ارائه خدمات برای توانمند‌سازی شرکت‌ها را شامل می‌شد که مسئولان این صندوق دو خدمت اول را تشریح کردند و به سوالات مختلف روسای پارک‌های علم و فناوری در این خصوص پاسخ گفتند.
همچنین مقرر شد در نشستی دیگر که در آینده نزدیک برگزار می‌شود، سه خدمت دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی برای روسای پارک‌ها ارائه شود.

برگزاری جلسه‌ هم اندیشی جهش تولید به میزبانی صدا و سیمای خوزستان

تاریخ ارسال : 10 اردیبهشت 99

اولین جلسه  هم اندیشی (اتاق فکر) جهش تولید به میزبانی صداو سیمای مرکز خوزستان تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان،  اولین جلسه هم اندیشی (اتاق فکر) جهش تولید به میزبانی مدیر کل سازمان صدا و سیمای مرکز خوزستان جناب آقای رحیمی، در روز سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه جاری برگزار شد.

این جلسه با حضور کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فناوری خوزستان، احمدی فرد مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات خوزستان، کاویانی مدیرکل اقتصاد و دارایی خوزستان، مهرعلیزاده رئیس سازمان مدیریت صنعتی خوزستان،  قیصی پور از استانداری خوزستان و آقایان علیزاده و کایدانی دو نفر از کارآفرینان استان خوزستان برگزار شد.

در این جلسه مسئولین دعوت شده در زمینه ظرفیت‌ها و موقعیت‌های مختلف استان و برطرف نمودن مشکلات پیش روی کار و تولید و همچنین کارآفرینی و استفاده از قدرت رسانه‌ای در جهت تحقق بخشیدن به شعار سال ۹۹ سال جهش تولید مطالب خود را بیان کردند.

جلسه هم‌اندیشی رییس جمهور با روسای پارک‌های علم و فناوری کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان

تاریخ ارسال : 09 اردیبهشت 99

 دکتر روحانی در جلسه هم‌اندیشی با روسای  پارک‌های علم و فناوری و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور:

روند شتابان درآمدزایی و اشتغال زایی پارک های علم و فناوری کشور بسیار ارزنده است/ تقویت بیش از پیش زنجیره رابطه دانشگاه، تولید کننده و پارک‌های علم و فناوری ضروری است/ پارک‌های علم و فناوری سرمایه بسیار عظیم برای کشور هستند/ پارک‌های علم و فناوری، فعالیت ها، طراحی و اقداماتی را برای اقتصاد پساکرونا انجام ‌دهند 

 

رئیس جمهور، روند شتابان درآمدزایی و اشتغال زایی پارکهای علم و فناوری کشور را بسیار ارزنده خواند و اظهارداشت: از سال 92 تا امروز 19 درصد بر شمار پارک‌های علم و فناوری کشور افزوده شده و همزمان شرکت‌های دانش بنیان فعال در پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته موفق به کسب درآمد 13 هزار میلیارد تومانی شدند.

به گزارش روابط عمومی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در جلسه هم‌اندیشی با روسای پارک‌های علم و فناوری و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت:تقویت بیش از پیش زنجیره روابط و همکاری دانشگاه، تولید کننده و پارک های علم و فناوری ضروری است و بی تردید این روند به نفع هر سه بخش خواهد بود.

دکتر روحانی همچنین رفع عمده نیازهای کشور در بخش های درمانی و حفاظتی در موضوع بیماری کرونا را بیانگر قدرت علمی و توان کشور در رسیدن به خودکفایی و اقتصاد دانش بنیان کشور دانست و گفت که تامین این نیازها و همزمان فراهم کردن زمینه صادرات بسیاری از محصولات از جمله ماسک و  مواد ضدعفونی کننده و دستگاه های ونتیلاتور ، نمایش غیرت مومنانه ملی یک کشور بود.

 

دکتر روحانی همچنین پیشنهاد داد که در شرایط کنونی 43 پارک علم و فناوری کشور با یک تقسیم کار ، روی بخش های تخصصی تر در حوزه های تشخیص و تولید تجهیزات و مراقبت فعال شوند.

در  ابتدای این جلسه که از ساعت 16 روز دوشنبه آغاز شد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از تعداد و نوع فعالیت پارک های علم و فناوری و میزان درآمد و فارغ التحصیلان دانشگاهی فعال در این شرکت ها ارایه کرد.

در این ارتباط ویدیو کنفرانسی همچنین روسای پارک علم وفناوری دانشگاه تهران ، پارک علم و فناوری خراسان رضوی، پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه ، پارک علم و فناوری استان مرکزی ، پارک علم و فناوری گلستان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به همراه مدیران عامل شماری از شرکت های دانش بنیان با قدردانی از توجه ویژه دولت به توسعه اقتصاد دانش بنیان و فناوری های نوین گزارشی ازفعالیت های خود در زمینه تولید محصولات و ارایه خدمات فناورانه در زمینه مقابله با کرونا ارایه کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در سخنانی با ارایه توضیحاتی در خصوص حمایت های انجام شده از شرکت های دانش بنیان و راه اندازی کارخانه های نوآوری در سراسر کشور گفت:امسال حدود 6 کارخانه نوآوری در مناطق مختلف کشور راه اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش جوانان باعث شده که عملا در شرایط کنونی واردات خاصی در زمینه تجهیزات و مواد ضد عفونی کننده نداشته باشیم  و این همه، نتیجه تلاش و همت جوانان و البته حمایت های دولت از توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

کرونا؛ فرصتی برای تقویت برخی شرکت‌های دانش‌ بنیان در خوزستان

تاریخ ارسال : 29 فروردین 99

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به فعالیت ۱۸۵ شرکت فناور در خوزستان گفت: درصد کمی از این شرکت‌ها به دلیل فعالیت در حوزه مرتبط با درمان و پیشگیری از بیماری ها نه ‌تنها متضرر نشده بلکه از نظر اقتصادی و ارائه خدمات وضعیت مناسبی دارند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با بیان اینکه ویروس کرونا دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده و به بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و کسب‌ و کارها آسیب جدی وارد کرده است اظهارداشت: شرکت‌های فناوری که تحت پوشش پارک علم و فناوری هستند می‌توان گفت آسیب بیشتری دیده‌اند چرا که اکثراً جزو مشاغل خرد محسوب می‌شوند.

کرونا فرصتی برای تقویت برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان

وی افزود: با توجه به صنایع مختلفی مانند نفت، فولاد، حفاری و پتروشیمی  درصد کمی از شرکت‌های فناور خوزستان درحوزه های مرتبط با درمان و پیشگیری از بیماریها فعالیت می کردند و با این حال برخی از شرکت ها با تغییر خط تولید خود  نسبت به ارائه خدمات به جامعه و رونق کسب و کار خود در وضعیت رو به رشدی قرار گرفتند و می‌توان گفت که این شرایط فرصتی مناسب برای تقویت این دسته از شرکت‌ها بوده است.

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان اظهار داشت: از ۱۸۵ شرکت فعال در پارک علم و فناوری خوزستان حدود ۹ شرکت در زمینه مقابله با ویروس کرونا فعالیت می‌کنند که تولیداتی همچون مواد ضدعفونی‌کننده، پهپادهای ضدعفونی کننده، لباس محافظ پزشکی و سامانه وبینار دارند.

تولید روزانه ۲۵۰۰ دست لباس محافظ  کادر درمان

 

کاظمی ‌نژاد عنوان کرد: یکی از شرکت‌های فناوری که در حوزه تولید تجهیزات اتاق عمل فعالیت داشت با وقوع این بحران با تغییر خط تولید خود، لباس محافظ برای کادر درمان و محلول ضدعفونی با حجم تولید روزانه ۲۵۰۰ دست لباس و ۲۰۰۰ لیتر محلول ضدعفونی، موفق به تغذیه بخشی از نیاز ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی در کشور گردیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دوران قرنطینه، کودکان را از نظر روحی و روانی تحت تأثیر قرار داده یک شرکت فعال در زمینه تولید بازی‌های رایانه‌ای  با طراحی بازی تلاش کرده تا آموزش‌های پیشگیری از کرونا را با زبان کودکانه به آن‌ها منتقل کند. شرکت دیگری اقدام به طراحی شیر آب پدالی کرده که می‌توان بدون نیاز تماس دست از آن در اماکن مختلف استفاده کرد.

ارائه تسهیلات و تعویق در پرداخت اجاره برای شرکت‌های زیان‌ دیده

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: تسهیلاتی به شرکت‌هایی که در مقابله با کرونا فعالیت داشتند داده شد تا بتوانند خط تولید راه‌اندازی کنند و فعالیت خود را توسعه دهند. همچنین به شرکت‌هایی که به دلیل کرونا آسیب دیدند تسهیلات ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومانی ارائه شد تا بتوانند در این شرایط حقوق پرسنل را پرداخت کرده و از تعدیل نیرو و بیکار شدن آنها نیز جلوگیری شود.

کاظمی نژاد با اشاره به تعویق در پرداخت اجاره شرکت‌های آسیب دیده خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از حضور فیزیکی و تجمع، تسهیلات سررسید شده را به مدت ۳ الی ۴ ماه به تعویق انداختیم و قراردادها نیز به ‌صورت خودکار تا پایان تیرماه تمدید شد.

وی با بیان این ‌که فراخوانی به شرکت‌ها جهت ارائه ایده‌های خود برای مقابله با کرونا داده شد افزود: این فراخوان در دو مرحله به شرکت‌های فناور و عموم مردم داده شد و تاکنون طرح‌هایی ارسال‌شده که درحال بررسی هستند.

مسئولان استان به شرکت‌های فناور بیشتر توجه کنند

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان بیان کرد: شرایط ایجاد شده در کشور سبب شد تا بسیاری از شرکت‌های فناور ما به خودباوری رسیده و جامعه نیز متوجه شد که اگر به حوزه فناوری روی آورد‌ه و به افرادی که اهل علم و دانش هستند اعتماد کنند می‌تواند برای جامعه مفید و مؤثر باشند.

کاظمی نژاد در پایان از مدیران استانی خواست تا توجه و توان خود را نسبت به شرکت‌های فناوری که عضو پارک علم و فناوری خوزستان هستند دریغ نکنند و نیازهای آن‌ها را در استان برطرف سازند. اگر از این ظرفیت در استان استفاده شود بدون شک به اشتغال جوانان بسیار کمک می‌کند . پارک علم و فناوری خوزستان از نظر فنی جایگاه بسیار خوبی را دارد و لازم است به این جوانان اعتماد شود و با ایجاد فضا به رشد و تعالی آن‌ها کمک شود.

ضدعفونی ساختمان های پارک علم و فناوری خوزستان

تاریخ ارسال : 23 فروردین 99

به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کلیه ساختمان های پارک علم و فناوری خوزستان به طور کامل ضدعفونی شدند.

    به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خوزستان؛ پیرو تدابیر ستاد ملی کرونا و به منظور ایمن سازی و ضدعفونی محیطی، کلیه ساختمان های پارک علم و فناوری خوزستان ضدعفونی شدند.

پارک علم و فناوری خوزستان در طول مدت شیوع ویروس کرونا تلاش داشته است ضمن رعایت مسایل بهداشتی توجه ویژه ای به سلامت پرسنل و مراجعه کنندگان نماید. اهدا دستکش، تب سنجی از مراجعه کنندگان، تهیه ماسک و ژل ضدعفونی به کارکنان از جمله این اقدامات است.

تماس با ما

  • تلفن ثابت : (061) 33338335 - 8
  • فکس : (061) 33338339
  • ایمیل : info[@]khstp.ir
  • آدرس : اهواز- امانیه- خیابان سقراط غربی بین انقلاب و پودات- پلاک 93 - ساختمان پارک و علم فناوری خوزستان