امروز دوشنبه 27 دی 1400

پرسش های متداول

 

 

پارک علم و فناوری چیست؟

پارک های علم و فناوری ساختاری هستند حمایتی برای کمک به رشد و توسعه علم و فناوری در جامعه و ایجاد ثروت بر پایه دانش از طریق کمک به ایجاد و رشد شرکت های فناور.

 

مخاطبین پارک های علم و فناوری چه کسانی هستند؟

پارک های علم و فناوری از کلیه کسانی که قصد دارند بر پایه دانش کسب و کاری راه انداخته و تولید ثروت نمایند در تمامی سطوح و سنین حمایت می نمایند. البته بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی این جامعه را شکل می دهند.

 

مهمترین مزیت استقرار در پارک علم و فناوری چیست؟

واحد هایی که در پارک علم و فناوری مستقر می شوند علاوه بر بهره مندی از مزایای خدماتی پارک از جمله فضای دفتری ، خدمات ارتباطی و همچنین هم افزایی دانش فنی واحد های مستقر، از مزایای قانون  حمایت از شرکت های دانش بنیان شامل معافیت های مالیاتی و عوارض معمول کشور، امکان سرمایه گذاری خارجی، تسهیل روابط کار و اشتغال و . . .  مشابه قوانین مناطق آزاد تجاری به مدت 15 سال برخوردار می شوند.

 

متقاضیان واجد شرایط استقرار در پارک علم و فناوری چه کسانی هستند؟

شركت هاي تولیدي با محصولات فناورانه كه ارزش افزوده محصولاتشان بالا باشد.

   واحدهاي تحقیق و توسعه صنایع (R&D)

مراكز خدمات تخصصي : آزمایشگاه هاي تخصصي، شركت هاي مشاوره اي در زمینه بازاریابي و توسعه كسب و كار

اشخاص حقیقی و شرکت های نوپای دارای ایده مبتنی بر فناوری (استقرار در مراکز رشد)

 

مرکز رشد واحد های فناور چگونه سازمانی است؟

مرکزی تحت مدیریت متخصصین حرفه ای  است که با ارائه خدمات از ایجاد و توسعه فناوری و کسب و کارهای جدید پشتیبانی می کند. هسته های فناوری نوپا همچنین واحد های فناور که در زمینه های مختلف فناوری با دیدگاه اقتصادی مبتنی بر دانش فعالیت می کنند  مورد حمایت این مرکز می باشد.

 

تفاوت واحدهایی که در پارک علم و فناوری و مرکز رشد پذیرش می شوند چیست؟

واحد هایی که در پارک پذیرش می شوند باید علاوه بر داشتن سابقه و تجربه مناسب از توانایی مالی مناسب برای استقرار در ساختمان های چند مستاجره پارک برخوردار باشند. در حالی که واحد های مستقر در مراکز رشد عموما سال های اولیه راه اندازی را طی کرده و برای رشد و ورود به بازار تکنولوژی، نیاز به حمایت های مالی و پشتیبانی مرکز رشد دارند.

 

شرایط پذیرش واحد های فناور در مرکز رشد چیست؟

اشخاص حقیقي و حقوقي داراي یك ایده محوري نوآورانه در حوزه فناوري

شركت هاي خصوصي تازه تاسیسي كه در حال توسعه محصول یا در حال اجراي فاز نیمه صنعتي و یا تجاري سازي محصول فناورانه خود هستند .

واحدهاي تحقیق و توسعه تازه تاسیس وابسته به صنایع و شركت هاي صنعتي بزرگ

 

منظور از ایده محوری چیست؟

طرح یا ایده ای است که  با تکیه بر فناوری و با توجه به جنبه های تجاری و بازاریابی منجر به ایجاد محصول یا ارائه خدمات با  ارزش افزوده بالا می گردد.

 

ایده هایی که در مرکز رشد فناوری پذیرفته می شوند باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

مرکز رشد از ایده هایی حمایت می کند که مبتنی بر فناوری باشند و ضمن داشتن توجیه اقتصادی از پتانسیل بازار مناسبی نیز برخوردار باشند.

 

چه واحدهایی در دوره پیش رشد قرار می گیرند؟

افراد و تیم هایی که نوپا بوده و تازه کار خود را آغاز کرده اند به مدت 6 تا حداکثر 9 ماه به صورت رشد مقدماتی پذیرش می شوند که در این مدت باید شرکت خود را ثبت رسانده و روی ایده خود کار کنند و برای ورورد به مرحله رشد آمادگی های لازم را کسب نمایند.

 

در طول دوره پیش رشد چه نوع حمایت هایی صورت می گیرد؟ 

در این دوره هسته های فناور همواره می توانند از مشاوره رایگان مشاورین پارک و مراکز رشد استفاده کنند. این مشاوره ها در زمینه های بازاریابی، برنامه کسب و کار، مشاوره های حقوقی، مالی، قوانین کار و تامین اجتماعی و.. در واحد مشاوره پارک علم و فناوری وجود دارد. علاوه بر مشاوره های رایگان، کارگاه های آموزشی در حوزه های مرتبط با کسب و کار توسط واحد آموزش برگزار می شود که هسته های فناور می توانند از این دوره ها استفاده کنند. استقرار فیزیکی و اختصاص دفتر کار با سوپسیت و اجاره های پایین نیز در این دوره به هسته های فناور اختصاص داده می شود. با توجه به اهداف دوره پیش رشد و انتظاراتی که از هسته فناور وجود دارد، در این دوره نیاز به سرمایه گذاری زیادی وجود ندارد. در این دوره بین 3 تا 5 میلیون تومان حمایت مالی می شود که بعد از ورود به دوره رشد هسته فناور نسبت به بازپرداخت آن اقدام خواهد کرد.

 

فرآیند عضویت در دوره پیش رشد چه مدت زمان طول می کشد؟

پس از تحویل مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم های مربوطه، طرح در دو مرحله از نظر علمی و اقتصادی ارزیابی می شود. چنانچه مدارک کامل باشد و طرح نیازی به اصلاحات نداشته باشد، فرآیند پذیرش حداکثر ظرف یک ماه اجام خواهد شد. 

 

چه واحدهایی در دوره رشد قرار می گیرند؟

پس از طی مرحله پیش رشد هسته فناور با تاسیس شرکت و تکمیل فرم برنامه کسب و کار ، پس از ارزیابی وارد مرحله رشد شده و در مدت 2 سال نسبت به تولید و توسعه محصول خود اقدام می نماید. به این مرحله رشد گفته می شود و شرکت های در حال طی کردن این مرحله را اصطلاحاً شرکت های رشدی می گویند.
 

در طول دوره رشد چه نوع حمایت هایی صورت می گیرد؟ 

در این دوره نیز شرکت های پذیرفته شده در دوره رشد  می توانند از مشاوره رایگان مشاورین پارک و مراکز رشد در زمینه های بازاریابی، برنامه کسب و کار، مشاوره های حقوقی، مالی، قوانین کار و تامین اجتماعی استفاده کنند. کارگاه های آموزشی در حوزه های مرتبط با کسب و کار توسط واحد آموزش برگزار می شود که شرکت های رشدی می توانند از این دوره ها استفاده کنند. استقرار فیزیکی و اختصاص دفتر کار با سوپسیت و اجاره های پایین نیز در این دوره از دیگر حمایت های مراکز رشد می باشد. در دوره رشد با توجه به طرح تا سقف 70 میلیون تومان به شرکت های رشدی تسهیلات اختصاص داده می شود. این تسهیلات در طول دو سال و در چند مرحله با توجه به میزان پیشرفت پرداخت می شود. بازپرداخت این تسهیلات بعد از اتمام دوره رشد خواهد بود.

فرآیند عضویت در دوره رشد چه مدت زمان طول می کشد؟

پس از ثبت شرکت و تکمیل فرم برنامه کسب و کار توسط هسته فناور، طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد. پس از ارزیابی برنامه کسب و کار و تکمیل مدارک، هسته فناور در شورای مرکز رشد و یا کمیته استقرار پارک، از طرح خود دفاع خواهد کرد. چنانچه مدارک کامل و برنامه کسب و کار نیاز به اصلاحات نداشته باشد، فرآیند پذیرش حداکثر یک ماه طول خواهد کشید.

 

 کانون شکوفايی خلاقيت و نوآوری چيست؟

این مراكز در راستاي حمایت از محققان، نوآوران، پژوهشگران و دانش آموزان علاقمند و با هدف فراهم كردن بستري مناسب براي اجرایي نمودن ایده هاي این گروه از محققان ایجاد شده است. در این مركز از این دسته محققان كه به صورت گروهي و یا انفرادي فعالیت هاي تحقیقاتي و پژوهشي انجام مي دهند، حمایت هاي معنوي و مالي بعمل مي آید. این حمایت ها به جهت شكل گیري ایده اولیه (كسب اطلاعات اولیه درخصوص مشخصات علمي و فني، امكان پذیري اجرائي ایده، چگونگي و سابقه اجرا، بازار و غیره) به متقاضیان ارائه مي گردد. لازم به ذكر است اكثراً مخاطبین این بخش قشر دانشجو و دانش آموز مي باشند كه در صورت داشتن ایده و یا طرحي كه علمي و كاربردي باشد، مي توانند از حمایت هاي این مراكز بهره مند شوند. از مزایاي قابل توجه این مركز مي توان به كسب آمادگي هاي لازم جهت ورود به مركز رشد  اشاره كرد.  به عبارت دیگر كانون شكوفایي خلاقیت و نوآوري آغاز راهي براي ورود به مركز رشد بوده كه متقاضي ضمن تثبیت ایده، اطلاعات كافي در خصوص چگونگي ثبت شركت و پذیرش در مركز رشد را نیز كسب مي نماید.

 

برای آغاز فرآیند پذیرش در پارک و مراکز تابعه به کجا باید مراجعه کنم؟

 ابتدا به امور موسسات پارک علم . فناوری خوزستان  یا یکی از مراکز رشد مراجعه و مشاوره های اولیه دریافت نمایید. پس از آن می توانید با تکمیل فرم های مربوطه درخواست خود را جهت پذیرش در پارک، مرکز رشد یا کانون شکوفایی ارسال کنید.

 

چگونه اختراع خود را ثبت کنیم؟

تسلیم اظهارنامه اختراع تنها از طریق الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت اختراع می توانند از طریق این آدرس http://ipm.ssaa.ir  اظهار نامه خود را تسلیم اداره اختراع نمایند.

 

چه مراجعی را برای ارزیابی اختراع انتخاب کنیم؟

ارزیابی اختراع توسط مراکز مورد تایید اداره ثبت اختراع صورت می پذیرد که پارک علم و فناوری خوزستان به عنوان مرجع منطقه ای مالکیت فکری یکی از این مراجع ارزیابی می باشد.
تماس با ما

  • تلفن ثابت : (061) 33363670 - 33330372
  • فکس : (061) 33362778
  • ایمیل : info[@]khstp.ir
  • انتقادات و شکایات (تماس مستقیم با مدیر حراست)

  • تلفن ثابت : (061) 33338335 - 124 داخلی
  • فکس : (061) 33366745
  • آدرس : اهواز- امانیه- خیابان سقراط غربی بین انقلاب و پودات